Dobry Styl > Porady > Kinesiology taping czyli plastrowanie dynamiczne

Kinesiology taping czyli plastrowanie dynamiczne

Data: 29.10.2018 Kategoria: Porady

Kiensiology taping to plastrowanie dynamiczne. Polega na oklejaniu poszczególnych części ciała specjalnymi, kolorowymi plastrami. Ich zadaniem jest złagodzenie bólu i zapobieganie kontuzjom. Plastrowanie stosowane jest przede wszystkim przez sportowców, jednak pomóc może również w złagodzeniu bólów kręgosłupa, poprawie krążenia i skurczach łydek. Tłumaczymy na czym polega kinesiology taping.

Czym jest kinesiology taping?

Kinesiology taping jest metodą terapeutyczną, polegającą na oklejaniu wybranych części ciała specjalnymi plastrami elastycznymi. Opracowano je już na początku lat 70. XX wieku, a ich twórcą był japoński doktor Kenzo Kase. Największą popularność plastry zyskały jednak dopiero w latach 90.

Plastry do kinesiotapingu wykonane są z bawełny i kleju akrylowego. Grubością i ciężarem są zbliżone do skóry. Są też w podobny sposób rozciągliwe. Plastry przepuszczają powietrze i są wodoodporne. Nosić można je od kilku dni do kilku tygodni lub po prostu dopóki się same nie odkleją – tłumaczy ekspert reprezentujący Uzdrowisko Cieplice.

Jak działa kinesiology taping?

Działanie kinesiotapingu oczywiście opiera się na naklejeniu plastra na bolący obszar ciała. Plaster delikatnie unosi skórę, zwiększając przestrzeń tworzącą się między skórą a mięśniami. Efekt ten jest kluczowy dla działania kinesiology tapingu.

Odpowiednio naklejony plaster, przez redukcję napięcia na receptory skórne, ma także wpływ na mniejsze odczuwanie bólu, co jest zresztą jednym z powodów, dla których warto się na tę metodę zdecydować.

Wskazania do kinesiology tapingu

Na kinesiotaping kierowane są osoby, które:

  • odczuwają bóle pourazowe (będące wynikiem kontuzji lub wypadku), reumatyczne oraz bóle kręgosłupa – w przypadku tych ostatnich plastry łagodzą nie tylko ból, ale też takie objawy, jak ograniczenie zakresu ruchu, uczucie zablokowania w kręgosłupie, ostry i promieniujący do kończyn ból, a także zawroty głowy,
  • odczuwają bóle po operacjach – plastry mogą zmniejszać nawet bardzo silny i ostry ból pooperacyjny do tego stopnia, że nie trzeba stosować leków przeciwbólowych,
  • mają nadwyrężone lub zbyt napięte mięśnie – plastry odciążają je i normalizują ich napięcie,
  • mają skurcze – pomocne nawet w przypadku skurczów łydek w czasie snu,
  • mają problemy z krążeniem – dają efekt podobny do drenażu limfatycznego (wspomagają odprowadzanie limfy i poprawiają krążenie).

Ponadto, plastrów do kiensiology tapingu można używać do zapobiegania kontuzjom (ułatwiają przemieszczanie się mięśni względem powięzi i stabilizują stawy), a nawet do zapobiegania pojawianiu się zmarszczek i rozstępów.