Dobry Styl > Porady > Kinezyterapia w praktyce  

Kinezyterapia w praktyce  

Data: 23.01.2020 Kategoria: Porady

Kinezyterapia jest ważnym elementem rehabilitacji. Wpływa korzystnie nie tylko na poprawę sprawności układu ruchu, ale również pozostałych układów naszego organizmu: krążenia, oddechowego i nerwowego. Wykonywanie ćwiczeń usprawnia również układ moczowo-płciowy oraz pokarmowy. Poprawa sprawności to tylko jedna z zalet praktykowania ćwiczeń także po zakończeniu rehabilitacji.

Ruch to zdrowie. Dlatego w rehabilitacji kinezyterapia odgrywa bardzo dużą rolę. Często jest wprowadzeniem do kolejnych etapów przywracania sprawności. Leczenie ruchem jest pomocne nie tylko przy schorzeniach układu ruchu, ale także przy problemach neurologicznych lub problemach z drogami oddechowymi.

Kinezyterapia – co to takiego?

Kinezyterapia to leczenie ruchem. Polega na wykonywaniu określonych ćwiczeń, które przywracają całościową lub częściową sprawność. Wykonywane są pod okiem doświadczonego fizjoterapeuty, choć może on wskazać również ćwiczenia, które można wykonywać samodzielnie po zakończeniu rehabilitacji, aby kształtować prawidłowe nawyki ruchowe. Możemy wyróżnić dwa główne rodzaje kinezyterapii: miejscową oraz ogólną. Miejscowa skupia się wyłącznie na części ciała, która ma zostać usprawniona. Kinezyterapia ogólna ma za zadanie usprawnić różne grupy mięśniowe za pomocą ćwiczeń ogólnorozwojowych.

Rodzaje kinezyterapii

Kinezyterapię miejscową można podzielić na kilka rodzajów, ze względu na sposób wykonywania ćwiczeń. Mogą to być ćwiczenia bierne, wykonywane bez udziału chorego. Zmieniona chorobowo część ciała poruszana jest przez fizjoterapeutę lub specjalne maszyny. Innym rodzajem są ćwiczenia czynne, polegające na wykonywaniu przez pacjenta określonych przez fizjoterapeutę ruchów. Połączeniem tych dwóch rodzajów są ćwiczenia czynno-bierne, kiedy pacjent wykonuje ruchy bierne, czynnie rozluźniając mięśnie. Do kinezyterapii zaliczane są również ćwiczenia polegające na napinaniu mięśni lub wspomaganiu chorej kończyny przez zdrową. W odciążeniu kończyny może również pomóc fizjoterapeuta. W Ożarowie Mazowieckim ze wszystkich rodzajów kinezyterapii pod okiem doświadczonych fizjoterapeutów można skorzystać w Naszej Klinice.

Regularne praktykowanie ćwiczeń pomoże przywrócić sprawność

Zadaniem kinezyterapii jest przywrócenie pełnej sprawności, a jeśli to nie możliwe – przynajmniej częściowej. Regularne praktykowanie ćwiczeń zaleconych przez fizjoterapeutę zdecydowanie poprawi komfort życia. Ćwiczenia wpływają bowiem nie tylko na osłabioną kończynę, ale również na cały organizm, dotleniając go i sprawiając, że krew szybciej krąży. Kinezyterapia zalecana jest nie tylko pacjentom po złamaniach, ale również tym, którzy przeszli udar lub zawał serca.