Dobry Styl > Wyposażenie > Klasy energetyczne sprzętów AGD. Co oznaczają poszczególne symbole?

Klasy energetyczne sprzętów AGD. Co oznaczają poszczególne symbole?

Data: 05.03.2022 Kategoria: Wyposażenie

Wybór sprzętu AGD jest nierzadko prawdziwym wyzwaniem. Poza uwzględnianiem kryterium cenowego, a więc zwracaniem uwagi na cenę produktu, należy przecież zweryfikować kilka innych cech świadczących o specyfice danego urządzenia. Kluczowa jest oczywiście klasa energetyczna. Tylko jak wybrać odpowiednią? Sprawdź, jakie są klasy energetyczne sprzętów AGD i jak rozumieć poszczególne symbole. Zapraszamy!

Czym jest klasa energetyczna odpowiadająca sprzętowi AGD?

Jednym z parametrów umieszczanych na etykietach energetycznych jest klasa energetyczna. W Unii Europejskiej konieczne jest oznaczanie nią produktów należących do jednej z następujących kategorii: sprzęt AGD, sprzęt RTV lub źródła światła. Jest to parametr szczególnie ważny dla konsumenta, który dzięki szczegółowemu opisowi danego urządzenia ma możliwość porównania poszczególnych modeli.

Klasy energetyczne, które, jak zostało już wspomniane, są przyporządkowywane między innymi do produktów sprzedawanych w salonach ze sprzętem AGD, np. w Szczecinie, to inaczej klasy efektywności energetycznej. Parametr ten wskazuje na średnie zużycie energii przez dany produkt. O zaklasyfikowaniu urządzenia do klasy energetycznej decyduje ilość energii, która jest przez nie zużywana, a także ilość energii statycznie zużywana przez inne modele należące do tej samej grupy produktów.

Warto przy tym dodać, że klasy energetyczne są przedstawiane na etykietach energetycznych za pomocą charakterystycznych pasków w różnych kolorach, a także symboli w postaci liter. Najlepszą klasę energetyczną określa się literą A umieszczoną na pasku w kolorze zielonym, natomiast najgorszą literą G umieszczoną na pasku w kolorze czerwonym. Dobrze o tym pamiętać, natomiast w razie jakichkolwiek wątpliwości z tym związanych, zawsze warto poprosić sprzedawcę w wybranym salonie sprzedaży, np. w salonie AGD Prestige w Szczecinie, o pomoc w wyborze odpowiedniego urządzenia.

Dlaczego warto dokładnie czytać etykiety energetyczne na sprzęcie AGD?

Etykiety energetyczne to cenne źródła informacji, dzięki którym można znaleźć sprzęt AGD spełniający wszelkie oczekiwania. Należy pokreślić, że poza klasą energetyczną widnieją na nich również inne szczegóły na temat danego produktu. Etykieta energetyczna informuje także o tym, jaka jest marka i model urządzenia, a także zużycie wybranych zasobów naturalnych (poza zużyciem energetycznym na etykiecie przedstawiane jest np. zużycie wody). Umieszczane są na niej również takie dane jak wydajność wybranych funkcji, np. wirowania oraz poziom emitowanego hałasu.