Dobry Styl > Porady > Kołpaki samochodowe – moda czy konieczność?

Kołpaki samochodowe – moda czy konieczność?

Data: 23.11.2018 Kategoria: Porady

Kołpaki to doskonałe rozwiązanie dla osób, które chcą zmienić estetyczne oblicze swojego samochodu. Osłony felg potrafią prezentować się niezwykle efektownie, jednak na tym ich funkcja wcale się nie kończy. Odpowiednio dobrane kołpaki z metalu i tworzyw sztucznych stanowią praktyczny dodatek, który chroni koła pojazdu przed czynnikami zewnętrznymi.

Kołpaki jako element designu

Upiększenie samochodu przy pomocy kołpaków to pomysł, z którego korzysta cała rzesza kierowców – zwłaszcza tych, którzy dysponują nie zawsze estetycznymi felgami stalowymi. Istnieje wiele kategorii kołpaków. Wśród powszechnie dostępnych produktów znajdziemy zarówno modele czarne, jak i kolorowe, będące odpowiedzią na często szarobury krajobraz polskich dróg. Interesujący wybór zakupowy stanowią kołpaki chromowane, nadające kołom wrażenia swoistej elegancji oraz schludności. Większość osób planujących tuning optyczny pojazdu rozpoczyna swe działania właśnie od zainwestowania w dobrze wyglądające kołpaki.

Kołpaki jako element ochronny

Wbrew pozorom, kołpaki nie służą tylko kosmetyce. Ich nałożenie ma też wymiar praktyczny.

Przede wszystkim, nowoczesne kołpaki samochodowe chronią koła przed oddziaływaniem niekorzystnych czynników zewnętrznych. Felgi, śruby i elementy zawieszenia są podatne na zanieczyszczenia oraz uszkodzenia mechaniczne. W złych warunkach atmosferycznych może się tam rozwinąć np. korozja. Dzięki kołpakom, ryzyko to spada do minimum. Osłony na felgi sprawdzają się również w charakterze amortyzacji, przy uderzeniach o krawężnik – objaśnia przedstawiciel sklepu Trio, oferującego atrakcyjne akcesoria samochodowe do auto tuningu.

Dobre kołpaki, czyli jakie?

Aby kołpaki spełniały swoje funkcje, muszą być właściwie dobrane. Przed zakupem produktu należy zwrócić uwagę na takie kryteria, jak średnica wewnętrzna felgi oraz materiał wykonania kołpaków od którego zależy, czy na kołpakach będą pojawiały się zarysowania i uszkodzenia. Liczy się również sposób montażu. Nie wolno zbytnio oszczędzać – najtańsze modele są najłatwiejsze w montażu, ale i demontażu. Co za tym idzie, dość łatwo mogą paść łupem złodziei. Jeżeli nie wiemy, na jaki typ kołpaków się zdecydować, warto poradzić się fachowców. Eksperci sklepów z akcesoriami do samochodów służą swą pomocą.