Dobry Styl > Ogród > Komfortowe korzystanie z ogrodu zimowego

Komfortowe korzystanie z ogrodu zimowego

Data: 01.09.2017 Kategoria: Ogród

Ogród zimowy to wspaniała propozycja dla tych osób, które w swoim domu chcą wyczarować magiczny zakątek, pełen naturalnego światła i pięknych roślin. Dobrze zaprojektowana i profesjonalnie wzniesiona oranżeria, gwarantuje komfortowe przebywanie w jej wnętrzu przez cały rok i bez względu na aurę panującą na zewnątrz. O czym należy pamiętać, by osiągnąć właśnie taki efekt?

Przystępując do wykonania przeszklonej zabudowy tarasu, zawsze należy opracować dokładny projekt – zauważa nasz rozmówca z firmy Almont-System.

By uniknąć przykrych rozczarowań, przed rozpoczęciem jakichkolwiek prac, musimy dokładnie wiedzieć z jakich rozwiązań architektonicznych i materiałów będziemy korzystać.

Ogród zimowy musi być szczelny

Najczęstszym problemem, jaki dotyka właścicieli ogrodów zimowych, jest przedostawanie się wody deszczowej do wnętrza oranżerii. Takie zjawisko jest wynikiem naturalnej pracy konstrukcji i może występować nawet przy bardzo solidnie wykonanym szkielecie aluminiowym, jeżeli dojdzie do rozszczelnienia połączeń między nim, a ścianą domu.

Przesiąkanie wody do wnętrza jest oczywiście sytuacją niepożądaną, dlatego przy produkcji nowoczesnych ogrodów zimowych stosowane są rozwiązania, skutecznie temu zapobiegające.

Dzięki uszczelnianiu połączeń za pomocą rozprężnych taśm polipropylenowych, zyskujemy 100% szczelność konstrukcji na lata. Dodatkowym zabezpieczeniem jest stosowanie specjalnych wypełnień uszczelniaczy hybrydowych w miejscach najbardziej narażonych na wnikanie wody.

Komfort cieplny w ogrodzie zimowym

Przeszklone ściany pomieszczenia nie sprzyjają utrzymywaniu stabilnej temperatury we wnętrzu. Latem zachodzi ryzyko zbytniego nagrzewania się powietrza, zaś zimą – szybkiego wychładzania. Oba te problemy można jednak w łatwy sposób rozwiązać tak, by korzystanie z ogrodu zimowego było przyjemne o każdej porze roku.

W miesiącach jesiennych i zimowych niezbędne jest oczywiście ogrzewanie oranżerii. Dzięki temu, pomieszczenie to staje się nie tylko buforem termicznym dla reszty domu, ale także powiększeniem jego powierzchni. Innymi słowy, decydując się na ogrzewany ogród zimowy, zyskujemy dodatkową przestrzeń użytkową.

Najlepszym rozwiązaniem do ogrodów zimowych jest ogrzewanie podłogowe, np. w postaci folii grzewczej. W przeciwieństwie do tradycyjnych grzejników, ogrzewanie podłogowe jest niewidoczne i pozwala na równomierne rozprowadzenie ciepła po całym pomieszczeniu.

Dla zatrzymania ciepła w oranżerii ważna jest także jakość szkła, wykorzystanego do budowy ścian. W takich zastosowaniach należy sięgać wyłącznie po szyby o podwyższonej izolacyjności, gdzie współczynnik przenikalności cieplnej wynosi minimum U-0,6 czyli szkło gdzie w pakiecie są 3 szyby .

Z kolei w miesiącach letnich może zachodzić ryzyko przegrzania ogrodu zimowego. Aby zapobiegać takim sytuacjom, warto dobrze przemyśleć usytuowanie oranżerii i, jeżeli to możliwe, nie ustawiać jej na południowej ścianie domu, gdzie najmocniej operuje słońce a jeśli już tak trzeba należy przewidzieć schładzanie wnętrza ogrodu zimowego przez markizy , żaluzje fasadowe , refleksole oraz klimatyzacje która w lecie schłodzi natomiast zimą dogrzeje jego wnętrze..

Niezwykle ważna jest także dbałość o prawidłową wentylację. Oranżeria powinna posiadać kilka okien rozwieralnych , rozwieralno-uchylnych lub uchylno-przesuwnych umożliwiających swobodną wymianę powietrza .W usuwaniu nagrzanego powietrza pomocne będą okna uchylne zamontowane pod sufitem, zaś okna usytuowane w niższych partiach, pozwolą dostawać się do środka świeżemu, chłodniejszemu powietrzu z zewnątrz.