Dobry Styl > Budowa i remont > Koszty wywozu gruzu. Ile to wyniesie?

Koszty wywozu gruzu. Ile to wyniesie?

Data: 02.10.2021 Kategoria: Budowa i remont

Całkowity koszt wywozu gruzu zależy przede wszystkim od jego rodzaju i ilości. Odpadów należy pozbyć się na własną rękę, wynajmując firmę wywozową. Zarówno czysty, jak i zmieszany gruz pozostały po budowie domu czy remoncie oddawany, jest do utylizacji. Niestety, gruzu nie można oddać wraz z odpadami komunalnymi. Jego wywóz generuje dodatkowe koszty, które ponosi właściciel.

Usługa wywozu gruzu – co wlicza się w jej koszt?

Wywóz gruzu to obowiązek spoczywający na barkach właściciela budynku lub inwestora. Większość osób decyduje się na wynajem kontenerów, ponieważ koszt tego sposobu pozbycia się odpadów budowlanych należy do najtańszych i najwygodniejszych. Firmy wywozowe zajmują się odbiorem:

  • czystego i zmieszanego gruzu,
  • azbestu,
  • odpadów niebezpiecznych,
  • materiałów stałych,
  • papy.

Kontenery są metalowymi pojemnikami na odpady, których pojemność sięga od 1 do 40 m3. Materiałem wykorzystywanym do produkcji kontenerów jest zazwyczaj stal. Wywóz gruzu za ich pomocą polega na umieszczeniu pojemnika na podwoziu pojazdu. Firma PH Pajdak oferuje przywiezienie kontenera, ustawienie go na terenie budowy, załadunek, wywóz i utylizację odpadów. Pojemnik można wynajmować wyłącznie na czas załadunku i wywiezienia gruzu lub na kilka dni, w których czasie prowadzone są prace remontowe i budowlane. Im krótszy czas wynajmu kontenera, tym niższy będzie koszt usługi. Klienci mogą zwykle skorzystać także z dodatkowych udogodnień, na przykład obsługi ekspresowej. W takim przypadku firma wywozowa dostarcza pojemnik od ręki.

Ile kosztuje wywóz gruzu?

Koszt wywozu gruzu zależy od wielu czynników. Pierwszym z nich jest pojemność wynajętego kontenera. Za wypożyczenie pojemnika o pojemności 1,7 do 3,7 m3 na trzy dni należy zapłacić obecnie około 250-400 zł, pod warunkiem, że będzie w nim gromadzony czysty gruz. Cena odpadów zmieszanych jest wyższa o około 100-200 zł. Koszt wynajmu większych kontenerów o objętości 6-7 m3 to 500-1500 zł za czysty gruz, pojemnika mieszczącego 12-15 m3 zmieszanych odpadów zaś od 2000 do 3200 zł. Cena ta dotyczy wynajmu kontenerów na 5-7 dni.

Kolejnym czynnikiem wpływającym na koszt wywozu gruzu jest jego rodzaj. Mniej płaci się za odpady czyste, drożej zaś za zmieszane. W cenę wliczone mogą być także usługi dodatkowe, takie jak odbiór gruzu na poczekaniu czy wywóz z załadunkiem. Za pierwszą usługę należy dopłacić około 150 zł za m3, za drugą zaś od 200 zł za m3. Oczywiście na ostateczny koszt wpływ ma także czas wynajmu kontenera. Im dłużej pojemnik będzie użytkowany, tym wyższa będzie cena.