Dobry Styl > Porady > Kotły 5 klasy i Ecodesign. Różnice

Kotły 5 klasy i Ecodesign. Różnice

Data: 23.01.2020 Kategoria: Porady

Od lipca 2018 roku na rynku produktów grzewczych można nabyć jedynie kotły klasy piątej. Wyróżniają się one mniejszą emisją szkodliwych pyłów do atmosfery. Z kolei od 2020 roku będzie obowiązywać nowa dyrektywa Ecodesign, której celem jest wprowadzenie jeszcze bardziej restrykcyjnych przepisów w zakresie wskaźnika sezonowej sprawności energetycznej. Czym dokładnie są i czym się różnią?

Kotły klasy piątej

W obecnych czasach kotły grzewcze klasy piątej są już niemal standardem. Jest to ogromna zaleta dla środowiska, gdyż ich stosowanie wiąże się z minimalizacją emisji substancji szkodliwych z domowego paleniska. Warto wiedzieć, że tego rodzaju urządzenie emituje aż trzy razy mniej szkodliwych pyłów w porównaniu z najsłabszymi piecami, klasyfikowanymi jako klasa 3. Interesujący jest również fakt, że „kopciuch”, tj. urządzenie dawnej klasy pierwszej, może emitować nawet pięć razy więcej pyłów niż nowoczesne ich wersje 5 klasy. Co gorsza – ilość emitowanego tlenku węgla przekracza ponad 50-krotność. Trzeba również wspomnieć, że wiele urządzeń dostępnych na rynku było kotłami pozaklasowymi, a ilość wytwarzanych przez nich szkodliwych substancji nie mieściła się w żadnych zestawieniach.

Pomimo iż dopiero od 2018 roku na rynku dostępne są jedynie kotły klasy 5, to sama norma obowiązuje już od 2014 roku. Wcześniejsze wykonywanie instalacji grzewczych nie podlegało żadnym regulacjom. Wprowadzane regulacje mają za zadanie wyeliminowanie znanych „kopciuchów”. Pomocne dla mieszkańców okazują się być różnego rodzaju programy, takie jak „Czyste powietrze”, umożliwiające uzyskanie dofinansowania.

Ecodesign

Przepisy Ekoprojektu zakładają jeszcze bardziej restrykcyjne rozwiązania. Rzadko zdarza się, że w piecu grzeje z mocą nominalną. Wynika to z faktu, że ilość ciepła dobierana jest na temperaturę projektową tzn. im jest cieplej, tym mniejszą moc się wykorzystuje. Specjaliści z firmy Stefaniak wyjaśniają, że urządzenia wyposażone w znaczek Ecodesign spełniają sezonowe normy emisji zanieczyszczeń także w momencie, gdy nie działają z mocą nominalną. Tego ulepszenia nie oferują piece z klasy 5.

Różnice między urządzeniami

Wspominając o najważniejszych różnicach, należy zaznaczyć, że kotły klasy 5 cechują się wysoką sprawnością przy mocy nominalnej, na poziomie ok. 90%. Ecodesign to zaś rozwiązanie, które dodatkowo gwarantuje pełną efektywność przez cały sezon. Jest to również ogromny plus dla portfela. W porównaniu z piecami 3 bądź niższych klas można zaoszczędzić nawet 25% energii, a tym samym zużyć mniej paliwa. Zarówno jedno, jak i drugie rozwiązanie jest niemal bezobsługowe, co zwiększa komfort ich użytkowania.