Dobry Styl > Porady > Kredyt gotówkowy – kiedy i dla kogo?

Kredyt gotówkowy – kiedy i dla kogo?

Data: 10.01.2020 Kategoria: Porady

Kredyt to bardzo dobry sposób na uzyskanie szybkiego zastrzyku gotówki. W życiu są bowiem takie momenty, gdy pieniędzy potrzebujemy „na już”.  Oczywiście potrzeby klientów są różne, podobnie jak różna jest ich zdolność kredytowa. Na podstawie miesięcznych obrotów bank opracowuje propozycję kredytu gotówkowego dla każdego z nich. Dla kogo jest przeznaczony taki produkt bankowy i czy warto z niego korzystać? Sprawdzamy.

Kiedy przydaje się kredyt gotówkowy?

Życie może zaskoczyć niejeden raz, a nie każdy ma możliwość gromadzenia oszczędności. Może się też zdarzyć, że pieniądze na tzw. czarną godzinę okażą się niewystarczające. W takim wypadku pozostaje albo pożyczka pieniędzy od zaufanej osoby, albo kredyt gotówkowy w banku. Ta pierwsza opcja tylko z pozoru wydaje się atrakcyjna. W rzeczywistości w grę wchodzi coś dużo więcej niż tylko zadłużenie – chodzi o zależność od innej osoby oraz, niekiedy, poczucie wstydu. Aby uniknąć tych nieprzyjemności, lepiej skłonić się ku współpracy z zaufaną instytucją, która specjalizuje się w pożyczaniu pieniędzy.

Kredyt gotówkowy okaże się niezastąpiony przy niespodziewanych zakupach sprzętu AGD i RTV, zakupie szkolnych akcesoriów dla dziecka, przy kosztownego leczenia lub kupnie drogich i nierefundowanych leków. Także w okolicach świąt Bożego Narodzenia i w czasie urlopu wakacyjnego odnotowuje się zwiększone zapotrzebowanie na kredyty gotówkowe. Z takiego produktu finansowego może skorzystać każda pełnoletnia osoba o udokumentowanym dochodzie (z tytułu umowy o pracę lub umowy cywilnoprawnej, renty lub emerytury).  Standardowe RRSO wynosi około 15%, ale warto uważnie przeglądać oferty banków, aby znaleźć kredyt atrakcyjniejszy pod względem RRSO.

Atrakcyjne warunki kredytowania

Banki oferują dziś swoim klientom wiele atrakcyjnych rozwiązań. Najbardziej rekomendowane placówki, takie jak Poznański Bank Spółdzielczy, proponują profesjonalne doradztwo przy wypełnianiu wniosku. Specjalista szybko i sprawnie przeprowadzi bezpłatną analizę zdolności kredytowej. Co ciekawe, suma kredytu gotówkowego może wynosić nawet 15-krotność dochodu netto. Łatwo wyliczyć, że przy dochodach netto na poziomie 2 tysięcy złotych, masz szansę uzyskania pożyczki na kwotę nawet 30 tysięcy złotych, a okres spłaty kredytu może wynosić nawet do 5 lat.

Czy osoby starsze także mogą brać kredyt gotówkowy?

Także seniorzy mogą korzystać z kredytu gotówkowego. Kwotę pożyczki ustala się między innymi na podstawie wysokości renty lub emerytury. W niektórych bankach kredytowanie jest przyznawane osobom nawet do 75. roku życia.

Na jaki cel można przeznaczyć kwotę z kredytu?

Coraz więcej placówek bankowych wychodzi naprzeciw zmieniającym się potrzebom klienta. Konsekwencją takiego podejścia jest to, że obecnie kwotę z kredytu gotówkowego można przeznaczać na dowolny cel. Banku nie powinno interesować, czy gotówka będzie potrzebna na zakup nowego garnituru, czy na remont mieszkania. Liczy się to, by kredytobiorca był osobą zaufaną i był w stanie regularnie spłacać swoje zadłużenie.