Dobry Styl > Wypoczynek > Krótka historia Kwidzyna

Krótka historia Kwidzyna

Data: 16.01.2021 Kategoria: Wypoczynek

Co zwiedzać w Polsce? To pytanie zadaje sobie coraz więcej osób, które dotychczas chętniej spędzały wolny czas, wypoczywając za granicą. Panująca od roku epidemia zdecydowanie utrudnia dalekie podróże, ale jednocześnie zachęca do poznawania naszego kraju. Jednym z ciekawszych, choć wciąż niedocenianych miejsc na mapie Pomorza jest Kwidzyn – bajkowe miasteczko pełne historycznych zabytków.

Wczesna historia Kwidzyna

Stopniowe zasiedlanie obszaru dzisiejszego Kwidzyna miało miejsce ok. 12 tys. lat p.n.e., jednak znaleziska archeologiczne potwierdzają obecność osadników w tym miejscu dopiero od epoki kamienia, liczniejsze – z okresu kultury łużyckiej. W czasach wielkiej wędrówki ludów przez okolice Kwidzyna przechodzili przedstawiciele wielu plemion europejskich (zwłaszcza z Północy), ostatecznie zatrzymała się tu ludność pruska. Obecna nazwa Kwidzyn pochodzi właśnie od pruskiego imienia Quede. Na przełomie X i XI wieku z licznych grodów i osad w okolicach Kwidzyna uformowało się wspólne skupisko osadnicze, na bazie którego powstał średniowieczy gród. W XIII w. do Kwidzyna przybyli Krzyżacy, a obok oryginalnej nazwy Quidino zaczęto używać łacińskiej – Insula Sancte Mariae oraz niemieckiej Marienwerder. W tym czasie powstało tu drewniane miasto na prawie chełmińskim. W wyniku wojen krzyżacko-pruskich miasto trzykrotnie niszczono i tyleż razy odbudowywano, używając przy tym coraz trwalszych materiałów.

Z czasów średniowiecza pochodzą najpiękniejsze zabytki Kwidzyna: wzorowany na krzyżackich zamek (1320-1340), w którym obecnie mieści się Muzeum Zamkowe oraz gotycka Katedra św. Jana Ewangelisty (1310-1360) – podpowiada nasz rozmówca z pobliskiego kompleksu wypoczynkowego Jeleń Resort Spa.

Dalsze dzieje Kwidzyna

Późniejsza historia Kwidzyna nie była spokojniejsza. Miasto zmieniało zwierzchników, na początku wojny trzynastoletniej było polskie, później znowu pruskie, w czasach potopu szwedzkiego zajął je Karol X Gustaw, a w czasie wojny siedmioletniej wkroczyli do niego Rosjanie. W czasach zaboru pruskiego miasto intensywnie rozwijało się, powstała m.in. drukarnia, szosa do przeprawy na Wiśle i portu rzecznego, wodociągi, gazownia i połączenie kolejowe z Grudziądzem i Malborkiem. Również z tego okresu zabytki zachowały się w bardzo dobrym stanie. W wyniku plebiscytu po I wojnie światowej Kwidzyn pozostał w granicach Niemiec. Dopiero po II wojnie światowej zniszczone przez Rosjan miasto przeszło w ręce Polaków. Zajęto się odbudową i przywróceniem działalności zakładów przemysłowych. Wkrótce w Kwidzynie rozwinął przemysł spożywczy, ceramiczny i budowlanych.

Okolice Kwidzyna przyciągają nie tylko miłośników zabytkowych budowli, ale też amatorów wypoczynku na łonie natury. Na terenie miasta znajduje się rezerwat Kwidzyńskie Ostnice, a w jego sąsiedztwie liczne lasy mieszane, liściaste i iglaste. Planując kilkudniowy wypoczynek, warto zatrzymać się na nocleg w hotelu lub domku wypoczynkowym nad jeziorem. Niecałe 20 km od centrum Kwidzyna znajduje się piękny ośrodek wypoczynkowy, gdzie na turystów czeka znacznie więcej niż wygodny nocleg i smaczne jedzenie. Goście Jeleń Resort Spa mają do dyspozycji m.in. kręgielnię z salonem gier i barem, szeroką plażę nad jeziorem oraz sprzęt do sportów wodnych. Wszystko to sprawia, że ośrodek jest idealnym miejscem nie tylko na weekendowy wypad, ale też na dłuższy urlop rodzinny.