Dobry Styl > Wyposażenie > Kryteria wyboru baterii umywalkowej

Kryteria wyboru baterii umywalkowej

Data: 14.04.2022 Kategoria: Wyposażenie

Decydowanie się na zakup baterii umywalkowej pod wpływem chwili to ryzykowne posunięcie. Atrakcyjny design lub zaskakująco niska cena wiążą się często z niefunkcjonalnymi rozwiązaniami. Zakup odpowiedniej baterii do łazienki nie dla wszystkich jest łatwym zadaniem, gdyż asortyment producentów armatury łazienkowej nieustannie się powiększa. Sprawdź, na jakie kryteria warto zwrócić uwagę podczas wyboru baterii umywalkowej?

Bateria stojąca czy naścienna?

Dużą popularnością cieszą się aktualnie baterie stojące, czyli sztorcowe. Umieszcza się je w otworze na powierzchni umywalki lub na blacie. Stojące baterie umywalkowe montowane bezpośrednio w umywalce to sprawdzone rozwiązanie do mniejszych łazienek, w których liczy się każdy centymetr. Pasują one do umywalek małych i płytkich. Z kolei baterie umywalkowe mocowane na blacie (z boku umywalki lub za nią) cechują się wysoką i zaokrągloną wylewką. Są odpowiednie do umywalek większych i głębokich. Wymiana takiej baterii nie sprawia problemu, a przyłączenie jej do instalacji nie jest trudnym zadaniem.

Z kolei, baterie umywalkowe naścienne, czyli podtynkowe, lepiej sprawdzą się przy dużych i głębokich miskach. Decydują się na nie głównie zwolennicy minimalizmu – na ścianie nad umywalką widać jedynie wylewkę, rozetę oraz uchwyty. Można dzięki temu zaoszczędzić również miejsce na umywalce. Podjęcie decyzji o tym sposobie montażu należy podjąć już na etapie remontu łazienki.

Jaki sposób obsługi baterii umywalkowej wybrać?

Baterie umywalkowe różnią się między sobą sposobem obsługi. Dla większości osób najwygodniejsze i najbardziej praktyczne są baterie jednouchwytowe, które umożliwiają szybkie i precyzyjne regulowanie wielkości strumienia oraz temperatury wody. Takie rozwiązanie przekłada się także na jej mniejsze zużycie.

Z kolei baterie dwuuchwytowe wyposażone są w dwa kurki. Aby ustawić pożądaną temperaturę, trzeba rozkręcić odpowiednio zarówno kurek z zimną, jak i z ciepłą wodą. Baterie te są wybierane przez miłośników klasycznych trendów. Minusem jest jednak większe zużycie wody niż w przypadku baterii jednouchwytowych, w których zużycie może być nawet mniejsze o 20%.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze baterii umywalkowej?

Dopasowanie baterii do umywalki ma związek z odpowiednią wylewką – wypływający z niej strumień wody powinien padać na środek misy i nie rozchlapywać wody na boki.

Jak zauważa pracownik sklepu z wyposażeniem łazienek Eskale: Wybierając baterię umywalkową, należy zadbać o to, aby była dopasowana rozmiarem. Na rynku dostępne są ich różne długości i wysokości, dzięki temu istnieje możliwość dopasowania ich do umywalki. Istotna jest też jakość, funkcjonalność i wytrzymałość baterii, dlatego powinna być wyprodukowana przez dobrego producenta.

Baterie umywalkowe są wykonywane także z różnych materiałów, a co za tym idzie – charakteryzują się różną kolorystyką. Występują na przykład w kolorze chromu, złota, czarnego matu czy bieli. Ich design powinien być spójny z wystrojem łazienki.