Dobry Styl > Porady > Kupno nowego mieszkania. Jakich błędów unikać?

Kupno nowego mieszkania. Jakich błędów unikać?

Data: 14.01.2020 Kategoria: Porady

Zakup nowego mieszkania to poważna decyzja, gdyż wiąże się z dużym wydatkiem. Kupno idealnego mieszkania niestety nie należy do najprostszych zadań, dlatego ważne jest, aby nie popełniać błędów na poszczególnych etapach transakcji, ponieważ nawet najmniejsze niedopatrzenie, może nie tylko dużo nas kosztować, ale również zszargać nasze nerwy. Sprawdzamy, jakie są najczęstsze błędy popełniane przy wyborze nowego mieszkania.

Zbyt niska cena nieruchomości

Wielu inwestorów przy zakupie mieszkania kieruje się jego ceną. Jednak musimy pamiętać, że nie wszystko, co tanie jest dobre. Zbyt tanie mieszkania powinny wzbudzić naszą podejrzliwość. Być może mają ukryte wady, o których wcześniej nie wspomniano. Jeżeli spotkamy się ze zbyt „atrakcyjną” ofertą, dobrze jest przeanalizować inne mieszkania o podobnych cechach położone w pobliskiej okolicy. Powinny być mniej więcej zbliżone do siebie cenowo. Pamiętajmy, że nowe mieszkanie to nasza wieloletnia inwestycja, która będzie nam służyć przez lata, dlatego niska cena nie może być głównym wyznacznikiem.

Niska wartość nieruchomości może być również spowodowana jego otoczeniem. Może to oznaczać nieciekawą i zaniedbaną okolicę, daleki dojazd do centrum, brak dostępu do tramwaju i autobusu, słabą dostępność przychodni rodzinnych czy daleko usytuowane sklepy spożywcze. Jeżeli chcemy uniknąć takiej sytuacji, warto wybrać sprawdzonego dewelopera i zdecydować się na tanie mieszkania pod Poznaniem z ciekawą architekturą, dogodną lokalizacją i urokliwą okolicą. Co więcej, punkty handlowo-usługowe, przedszkola, szkoły i przychodnie są na wyciągnięcie ręki.

Zakup mieszkania w pośpiechu

Nalegający sprzedawca, inni zainteresowani mieszkaniem kupcy czy niepotrzebny pośpiech mogą sprawić, że podejmiemy szybką i nieprzemyślaną decyzję. Przed podpisaniem umowy dokładnie ją przeczytajmy, aby później nie żałować decyzji. Zanim zdecydujemy się na konkretne mieszkanie, warto przeanalizować czy spełnia wszystkie nasze oczekiwania i potrzeby.  Nie zakupujmy nieruchomości pod wpływem impulsu, gdyż wtedy najczęściej możemy przepłacić, a co gorsze przeoczyć poważniejszą wadę lokalu. Przy oględzinach zwracajmy uwagę na jakość podłóg, ścian, instalacji, rozkład i liczbę pomieszczeń czy ukierunkowanie na strony świata.

Sprawdzenie dewelopera i stanu prawnego nieruchomości

Bardzo ważne przy zakupie mieszkania są kwestie prawne, dlatego dokładnie sprawdzajmy stan prawny nieruchomości i status gruntu, na którym stoi budynek. Aby uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek, warto umieścić w umowie wszystko, czego oczekujemy od dewelopera. Mamy również prawo do negocjowania zapisów umowy.

Jeśli spodoba nam się konkretne mieszkanie, deweloper przekaże nam prospekt informacyjny, który zawierać będzie szczegółowe informacje dotyczące swojej sytuacji prawno-finansowej, jak i realizowanego przedsięwzięcia – dowiadujemy się w rozmowie ze specjalistą z Marcopolo Development, który prowadzi sprzedaż domów i mieszkań pod Poznaniem.

Istotne, aby nowe mieszkania nabywać tylko od sprawdzonego dewelopera, dzięki czemu unikniemy rozczarowań. Pamiętajmy, że to jakość, a nie niska cena jest podstawą, którą powinniśmy się kierować przy wyborze nieruchomości.