Dobry Styl > Porady > Leasing samochodu z zagranicy. Co warto wiedzieć?

Leasing samochodu z zagranicy. Co warto wiedzieć?

Data: 12.07.2018 Kategoria: Porady

Większość firm leasingowych oferuje nowe samochody, dostępne na rynku krajowym. Nie są to jednak jedyne oferty, z którymi możemy się spotkać. W związku z rosnącym zainteresowaniem przedsiębiorców, coraz częściej stykamy się ze zjawiskiem leasingu aut zagranicznych. Polega ono na zawieraniu umów leasingowych na pojazdy sprowadzone spoza Polski. Jak ten proces przebiega w praktyce? Podstawowe zasady opisujemy poniżej.

Metody pozyskania auta w leasing

Leasing samochodu z zagranicy może przebiegać na kilka różnych sposobów. Niektóre firmy leasingowe proponują wyszukanie i sprowadzenie pojazdu wraz z załatwieniem wszelkich formalności. Jest to dość wygodne, ale i ma swoją cenę – koszty takiej usługi są bowiem wliczane do opłat leasingowych. Głębiej do kieszeni muszą też sięgnąć osoby, które myślą o sprowadzeniu auta z zagranicy poprzez pośrednika, np. komis. Z tego względu często najbardziej korzystny okazuje się samodzielny zakup pojazdu za gotówkę, jego sprowadzenie do kraju i leasing zwrotny. Jest to opłacalne zwłaszcza, gdy dysponujemy wolną gotówką, którą możemy zablokować na krótki czas (do momentu wykupu auta przez leasingodawcę).

Warunki leasingu pojazdu z zagranicy

Trzeba pamiętać, że sprowadzenie pojazdu z zagranicy powinno być ustalone z firmą leasingową i odbywać się na wyznaczonych przez nią warunkach. Przy leasingu auta używanego ogromną rolę odgrywa jego pochodzenie oraz wiek. Nie jest tajemnicą, że firmy niechętnie leasingują auta z drugiej ręki. Jeśli jednak to czynią, mają sprecyzowane wymogi.

Reguły są zazwyczaj następujące – w przypadku leasingu aut osobowych dany model nie powinien mieć więcej niż 8 lat, wliczając w to okres umowy leasingowej. W przypadku pojazdów ciężarowych granica ta wynosi 10 lat. W praktyce oznacza to, że np. auto osobowe pięcioletnie można wyleasingować maksymalnie na 36 miesięcy. Wspomniane regulacje nie są jednak powszechnie obowiązujące, a każdy leasingodawca może ustalić własne warunki transakcji – objaśnia ekspert do spraw leasingu znanej firmy GO-Leasing z oddziału w Gliwicach.

Inne wymogi formalne i koszty

Przy sprowadzaniu pojazdu z zagranicy należy zadbać o komplet dokumentów, niezbędnych do rejestracji pojazdu. Zgodnie z obowiązującymi regulacjami prawnymi powinny być one przetłumaczone na język polski. Po sprowadzeniu pojazdu z zagranicy większość formalności przebiega w dokładnie taki sam sposób, jak przy pojazdach krajowych – należy złożyć wniosek i zawrzeć umowę, po czym następuje rejestracja auta i udostępnienie go do użytku. Co ważne, rozpatrując leasing pojazdu importowanego należy liczyć się z większymi kosztami – nawet gdy nie korzystamy z pomocy pośredników. Koszty te są związane przede wszystkim ze sprowadzeniem pojazdu do kraju, akcyzą, a także wymaganą przez firmę leasingową wyceną.