Dobry Styl > Wystrój wnętrz > Łóżko loftowe, czyli prostota i funkcjonalność w sypialni

Łóżko loftowe, czyli prostota i funkcjonalność w sypialni

Data: 23.07.2018 Kategoria: Wystrój wnętrz

Styl loftowy, nazywany też industrialnym, funkcjonuje w architekturze wnętrz na zachodzie już od kilkudziesięciu lat, jednak w Polsce na dobre przyjął się w pierwszej dekadzie XXI wieku, więc stosunkowo niedawno. Wnętrza loftowe charakteryzują się surową prostotą i maksymalną funkcjonalnością, co dotyczy wszystkich pomieszczeń, łącznie z sypialnią. Jak wybrać łóżko, które dobrze się tu wkomponuje?

Czym jest styl loftowy?

Korzenie stylu loftowego sięgają opuszczonych fabryk amerykańskich, które mimo pozornie nieprzyjaznego klimatu, w latach 60-tych minionego stulecia zaczęto adaptować na cele mieszkalne. Wielkie pomieszczenia pozbawione klasycznego podziału na pokoje, pełne surowych materiałów, jak kamień, metal i szkło, okazały się niezwykle wdzięczną przestrzenią do aranżacji.

Minimalizm, niekiedy chłód i zawsze – funkcjonalność, to chyba najważniejsze wyróżniki stylu industrialnego, jaki znamy dzisiaj. Choć współczesne lofty zazwyczaj posiadają jednak odrębne pomieszczenia, każde z nich można urządzić zgodnie z zasadami estetyki industrialnej, sięgając po właściwe akcesoria i meble, jak np. loftowe łóżko do sypialni.

Łóżko do loftowej sypialni

Elegancka prostota, stonowane kolory i symetryczne kształty, to główne wyznaczniki mebli, które powinny się znaleźć w lofcie. Jeśli chodzi o sypialnię, która swojemu użytkownikowi musi zapewniać wygodny sen, zadanie jest jeszcze trudniejsze, gdyż prostocie musi towarzyszyć najwyższa wygoda.

Toteż łóżko do loftowej sypialni nie może być małe. Najczęstszym rozwiązaniem, jakie spotykamy w loftach, są duże, dwuosobowe łóżka o szerokości co najmniej 160cm. Rama powinna być możliwie prosta – może posiadać skrzynię na pościel, lecz równie dobrze będą pasowały proste nogi z naturalnego drewna lub lśniącego metalu.

Tym nieskomplikowanym formom elegancji doda sposób wykończenia. Wspaniałą propozycję włoskich łóżek loftowych przygotowała firma Italia Style. Znajdziemy tu stylowe łóżka Bolzan Letti oraz Rossetto, tapicerowane w szlachetnych materiałach o szykownych odcieniach bieli, czerni i szarości. Surowe w kształcie, a zarazem miękkie zagłowia, nadają tym meblom nuty wyrafinowania i ekstrawagancji.

Co jeszcze przyda się w sypialni loftowej?

Styl loft narzuca nam minimalizm, co nigdy nie może jednak kolidować z funkcjonalnością. Dlatego nawet w industrialnej sypialni nie powinno zabraknąć szafki nocnej, na której postawisz lampkę do czytania, odłożysz okulary i telefon. Dobierając meble, które mają stanąć obok łóżka, zwróć uwagę na ich wysokość – zbyt niskie będą źle wyglądać, zaś za wysokie mogą być mało wygodne.