Dobry Styl > Porady > Luksusowy autokar, czyli jaki?

Luksusowy autokar, czyli jaki?

Data: 06.07.2018 Kategoria: Porady

Czasy, kiedy podróżowanie autokarami kojarzyło się z niewygodnymi siedzenia, ściskiem, zaduchem i ogólną niewygodą mamy już dawno za sobą. Obecni przewoźnicy przykładają bardzo dużą uwagę do komfortu swoich pasażerów, co owocuje tym, że wiele osób podróżujących na dalekich dystansach wybiera jazdą autokarem zamiast pociągu. Wśród autokarów powszechnie spotykanych na drogach wyróżnić można jednak pojazdy o dodatkowo podwyższonym standardzie – czyli autokary typu lux. Czym się one charakteryzują?

Klimatyzacja

Jeszcze do niedawna klimatyzacja była obecna wyłącznie w nielicznych pojazdach – obecnie jest już niemal standardem, obowiązkowo obecnym w luksusowych autokarach przeznaczonych do podróżowania na dalekich dystansach. Klimatyzacja pozwala w skuteczny sposób utrzymać odpowiednią temperaturę wewnątrz pojazdu – zwykle używana jest do jego schładzania, dlatego jest tak przydatna latem. Dodatkowo oczyszcza ona powietrze z zanieczyszczeń, takich jak kurz.

Prawidłowo eksploatowana klimatyzacja powinna być regularnie serwisowana oraz ustawiona tak, by temperatura chłodzenia była niższa o maksymalnie 6 stopni w stosunku do temperatury na zewnątrz – wyjaśnia przedstawiciel firmy Emka Trans.

Wi-Fi

W dzisiejszych czasach jesteś już przyzwyczajeni do stałego dostępu do internetu, nawet poza domem. Aby autokar mógł zostać uznany za luksusowy, powinien być wyposażony w router, gwarantujący dobry dostęp do sieci dla pasażerów.

Indywidualne nawiewy i oświetlenie

Każdy pasażer ma dostęp do własnego oświetlenia oraz nawiewu – może nimi sterować niezależnie od innych, nie przeszkadzając w ten sposób pozostałym pasażerom. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie w czasie długich podróży, również po zmroku.

Sprzęt audiowizualny

Trwające wiele godzin podróże mogą się bardzo dłużyć. Przewoźnicy w trosce o dobre samopoczucie klientów zapewniają im dostęp do sprzętu audiowizualnego, w skład którego wchodzą odtwarzacze DVD bądź CD – pozwala to urozmaicić jazdę filmem wyświetlanym na ekranach. W skład wyposażenie audio wchodzą również mikrofony, przydatne podczas wycieczek z przewodnikiem – z ich pomocą przewodnik jest w stanie wygodnie przekazywać uczestnikom wycieczki ciekawostki o mijanych miejscach.

Lodówka i barek

Luksusowe autobusy wyposażane są w lodówki i barek, z których mogą korzystać spragnieni pasażerowie. Zimny napój w trakcie długiej podróży, szczególnie latem, pozwala skutecznie ukoić pragnienie.

Toaleta

Problemem wielu wycieczek autokarowych na dalekich dystansach jest to, że załatwianie potrzeb fizjologicznych jest możliwe wyłącznie na postojach, np. na stacjach benzynowych. Rozwiązaniem problemu są toalety pokładowe, z których pasażerowie mogą skorzystać bez potrzeby zatrzymywania całego autokaru.