Dobry Styl > Porady > Materace dziecięce. Dobór materaca do łóżeczka

Materace dziecięce. Dobór materaca do łóżeczka

Data: 01.03.2019 Kategoria: Porady

Niewłaściwie dobrany materac do łóżka dziecięcego może nie tylko obniżyć komfort i jakość snu naszej pociechy, ale, co gorsza wpłynąć na rozwój rozmaitych wad postawy. Z tych samych powodów maluch nie powinien „przejmować” materaca po starszym rodzeństwie albo dzieciach naszych znajomych. Kupowanie go zaś z drugiej ręki w niepewnym źródle zwiększa dodatkowo ryzyko wystąpienia insektów i chorób. Na co więc zwracać uwagę, wybierając materac dziecięcy?

Rozmiar ma znaczenie

Jedną z podstawowych kwestii jest wielkość. Najczęściej spotykane rozmiary materacy dziecięcych w Polsce to 140 × 70 i 160 × 80 cm. W ten większy warto zaopatrzyć się wtedy, jeśli nie oszczędzamy na jakości, a łóżeczko dla malucha chcemy z czasem przerobić na nieco większe łóżeczko dla przedszkolaka. Wówczas materac posłuży mniej więcej do szóstego czy nawet dziewiątego roku życia. A skąd wiadomo, że już czas „przesiąść się” na większy model? To proste, Dobrze dobrany materac powinien być o co najmniej 20 cm dłuższy, niż wynosi wzrost naszej pociechy.

Inne ważne parametry

Kolejna ważna kwestia to parametry takie jak twardość, przewiewność i właściwości antyalergiczne. Wbrew panującej jeszcze stosunkowo niedawno opinii materac dla dziecka nie może być zbyt twardy. Nie powinien też być z drugiej strony zbyt miękki. Niska waga dziecka pozwala natomiast, by grubość materaca była nawet dwa razy mniejsza niż w przypadku materacy dla dorosłych, czyli wynosiła ok. 10 cm.

Przewiewny materac to taki, który umożliwia swobodną cyrkulację powierza (np. dzięki systemowi specjalnych kanalików), a tym samym zapobiega nadmiernemu poceniu czy przegrzaniu malucha podczas snu. Antyalergiczność z kolei polega przede wszystkim na zastosowaniu materiału, w którym nie zagnieżdżą się roztocza, pleśń ani grzyby.

Materiał wykonania

Skoro zaś o materiale mowa, to jeśli chodzi o materace dziecięce, do wyboru mamy zasadniczo:

  • lateks,
  • piankę termoplastyczną (która zmienia swój kształt pod wpływem ciepłoty ciała, tym samym się do niego dopasowując),
  • połączenie pianki i maty kokosowej (zwiększającej odporność na zniekształcenia),
  • połączenie włókien kokosowych i łuski gryczanej (opcja modna ostatnio nie tylko ze względu na ekologię, ale też ergonomię takiego rozwiązania).

Atesty i pokrowce

Niezależnie od tego, na jaki wariant ostatecznie się zdecydujemy, musimy się upewnić, że w produkcji materaca nie stosowano szkodliwych substancji (np. alergizujących barwników czy niebezpiecznych dla zdrowia klejów). Poświadczają to stosowne atesty i certyfikaty, takie jak:

  • certyfikat Oeko-Tex Standard 100,
  • atest Państwowego Zakładu Higieny,
  • pozytywna opinia Instytutu Matki i Dziecka.

Produkty, których jakość i bezpieczeństwo gwarantują tego typu rekomendacje, znajdziemy chociażby w sklepie internetowym Zasypianko.pl. Zaopatrzymy się tam również w praktyczny pokrowiec na materac, który będzie przepuszczał powietrze, ale już nie wilgoć. W razie zamoczenia lub zabrudzenia taki pokrowiec można łatwo zdjąć i wyprać zarówno ręcznie, jak i w pralce automatycznej.