Dobry Styl > Porady > Materace odpowiednie dla alergików

Materace odpowiednie dla alergików

Data: 23.06.2021 Kategoria: Porady

Alergie bywają niezwykle uciążliwe, dlatego osoby uczulone starają się za wszelką cenę unikać ekspozycji na działanie alergenów. Takie działania nie przyniosą jednak rezultatu, jeśli z substancjami drażniącymi układ immunologiczny ma się do czynienia na co dzień – na przykład w domu. Dokucza Ci alergia? Pomyśl o zmianie materaca. Dowiedz się jakie produkty wybierać, a jakich unikać.

Materace jako źródło alergenów – co uczula?

Jeśli jesteś alergikiem, powinieneś unikać wszelkich miejsc, które mogą stanowić siedlisko alergenów. Niestety niektóre z organizmów lub substancji uczulających doskonale czują się w elementach wyposażenia domu – na przykład w materacach, pościeli czy dywanach. Dotyczy to przede wszystkim pleśni, kurzu i roztoczy, czyli niewielkich pajęczaków żywiących się złuszczonym ludzkim naskórkiem. Odchody tych zwierząt mogą silnie uczulać, wywołując kaszel, kichanie, łzawienie oczu czy swędzenie.

Jest to tym bardziej szkodliwe, że ze sprzętami domowymi ma się kontakt codziennie, a zamknięte pomieszczenia dodatkowo nasilają objawy. Dlatego alergicy powinni do minimum ograniczyć tekstylne dodatki, w których mogą się gromadzić drażniące substancje – radzi pracownik firmy REM-SEN. Jednak o ile można zrezygnować z zasłon czy dywanów, o tyle materac należy do niezbędnego wyposażenia mieszkania. Jak zatem rozwiązać ten problem?

Materace dla alergików, czyli jakie?

Dla osób uczulonych na kurz, pleśń czy roztocza, a warto wiedzieć, że alergie te często występują równolegle, korzystnym rozwiązaniem będzie materac przeznaczony dla alergików. Czym charakteryzuje się taki produkt? Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na materiał, z którego materac antyalergiczny został wykonany.

Zdecydowanie warto unikać tych artykułów, w których składzie dominują naturalne surowce. Należą do nich włókno kokosowe, trwa morska czy wełna. Takie materace są popularne i cieszą się sporym uznaniem użytkowników, jednak nie nadają się dla alergików. Organiczne materiały stanowią idealną pożywkę dla alergenów, ponadto są trudne w czyszczeniu. Jaki zatem produkt wybrać?

Najlepszym wyborem dla uczuleniowców będą materace z tworzyw sztucznych, na przykład lateksowe. Nie sprzyjają gromadzeniu się kurzu, złuszczonego naskórka ani potu, tym samym nie stwarzając dogodnych warunków dla rozwoju szkodliwych organizmów. Są także łatwe w czyszczeniu.

Warto wiedzieć, że takie produkty mogą być używane także przez osoby uczulone na lateks. Do produkcji materaców używa się jego syntetycznej odmiany – niepowodującej alergii. Ponadto lateksowe wypełnienie zawsze znajduje się w pokrowcu, więc nie ma bezpośredniego kontaktu ze skórą. Jeśli zatem dokuczają Ci alergie, na takim materacu w końcu dobrze się wyśpisz – bez kataru, kichania i podrażnionych spojówek.