Dobry Styl > Wyposażenie > Materace piankowe. Fakty i mity

Materace piankowe. Fakty i mity

Data: 15.01.2019 Kategoria: Wyposażenie

Każdy, kto wybierał łóżko wie, jak istotny jest dobry materac. Odpowiednio dobrany zapewnia komfort, który bezpośrednio wpływa na jakość naszego snu. Do najczęściej wybieranych materaców należą te piankowe. Sprawdźcie, co musicie wiedzieć przed zakupem piankowego materaca.

Jak wybrać dobry materac piankowy? Fakty, które trzeba znać

Do tworzenia materaców piankowych stosuje się pianki poliuretanowe, czyli pianki PUR. Są to pianki lekkie, przewiewne i antyalergiczne, przez co polecane są szczególnie alergikom. Jednak, mimo tak jasnych informacji dotyczących tego materiału, wybór odpowiedniego materaca piankowego nie jest taki łatwy – poszczególne modele różnią się między sobą właściwościami i cenami.

Warto wiedzieć, że najtańsze materace piankowe powstają ze zwykłych pianek PUR, takich jakie spotkać można w sofach i fotelach. Ten tani materiał nie jest ani trwały, ani wygodny, dlatego materace z niego stworzone szybko się niszczą. Zdecydowanie bardziej wytrzymałe są materace wysokoelastyczne, w których pianka ma trochę inną, bo nieregularną strukturę. Dzięki niej są bardziej odporne na nacisk i odkształcenia. Choć takie materace są droższe, to jednak ich zakup to inwestycja na lata – zapewnia ekspert reprezentujący firmę Meble K&D.

Innym wartym uwagi modelem są materace termoelastyczne produkowane z pianki reagującej zarówno na nacisk, jak i na ciepło człowieka. Pianka ta ma wysoką elastyczność punktową, dzięki której ugina się tylko w tych miejscach, w których pojawia się nacisk. To z kolei sprawia, że pianka otula ciało i daje równomierną podporę dla kręgosłupa, zapobiegając jego bólom. Takie materace można stosować jako przeciwodleżynowe.

Mity na temat materaców piankowych

Na temat materaców piankowych krążą pewne mity, przez które wciąż słychać głosy krytykujące tego typu produkty. Zdaniem przeciwników takich materaców, są one mało wytrzymałe i szybko ulegają odkształceniom. W pewnym sensie jest to prawda, jednak (jak wspominaliśmy wcześniej) dzieje się tak tylko w przypadku materaców wykonanych z pianki niskiej jakości. Jeśli zdecydujecie się na porządny materac, to będzie wam on służył przez długi czas, pozwalając wam spać wygodnie i spokojnie.

Kto powinien zdecydować się na piankowy materac?

Piankowe materace polecane są zarówno dorosłym, jak i dzieciom i młodzieży. Sprawdzą się na łóżkach ze stelażem podnoszonym manualnie oraz na tych bardziej nowoczesnych, z ramami sterowanymi elektrycznie. Zdecydować powinny się na nie przede wszystkim osoby cierpiące na przewlekłe bóle kręgosłupa i alergie, jak również osoby z nadwagą.