Dobry Styl > Wystrój wnętrz > Materiały wykonania rolet okiennych

Materiały wykonania rolet okiennych

Data: 30.07.2020 Kategoria: Wystrój wnętrz

Rolety zyskały popularność jako alternatywa dla tradycyjnych firan i zasłon. Do zalet tych przesłon okiennych należy jednak nie tylko możliwość regulacji ilości promieni słonecznych wpadających do wnętrza i ochrona przed ciekawskimi spojrzeniami, ale także wygoda obsługi oraz estetyczny wygląd. Z jakich materiałów wykonuje się najpopularniejsze rodzaje rolet okiennych?

Rolety wewnętrzne

Rolety w oknach cenione są zarówno ze względu na swoje walory użytkowe, jak i estetyczne. Powinny być zatem wykonane z materiałów, które z jednej strony zapewnią odpowiednie zacienienie wnętrz, a z drugiej staną się efektownym elementem aranżacji. Do produkcji rolet materiałowych wykorzystuje się szeroki wachlarz tkanin. Mogą to być materiały syntetyczne, np. poliester, które charakteryzuje zwiększona odporność na wilgoć i zabrudzenia. Tego typu rolety łatwiej utrzymać w czystości, dlatego doskonale nadają się one do pomieszczeń kuchennych i łazienek. Na rynku dostępne są również rolety wykonane z tkanin naturalnych, które ciekawie się prezentują, ale są bardziej podatne na zagniecenia i odkształcenia. Ciekawym rozwiązaniem są natomiast rolety typu dzień i noc, które znajdziemy np. w ofercie firmy Formelana z Kalisza. Charakteryzują się one specyficzną konstrukcją, mianowicie składają się z połączenia dwóch materiałów: tkaniny zacieniającej wnętrza oraz delikatnej siateczki, która przepuszcza promienie słoneczne. Tego typu rolety stanowią oryginalny dodatek do wnętrz, a ponadto umożliwiają efektywną regulację światła wpadającego do pomieszczenia.

Rolety zewnętrzne

Obok rolet wewnętrznych, które pełnią głównie funkcje dekoracyjne i osłaniają pomieszczenia przed nadmiernym nasłonecznieniem oraz wzrokiem przechodniów, funkcjonują również rolety zewnętrzne, wykorzystywane jako przegrody termoizolacyjne oraz zabezpieczenie antywłamaniowe. Jeśli chodzi o konstrukcję tego typu osłon okiennych, to wyróżniamy tu dwa podstawowe warianty, mianowicie rolety nadstawne i podtynkowe. Skrzynka rolety produkowana jest z PCV, dzięki czemu jest ona wytrzymała, a dodatkowo charakteryzują ją dobre parametry termoizolacyjne. Właściwa przesłona składa się natomiast z profili aluminiowych, które mogą być dodatkowo wypełnione pianką poliuretanową, dzięki czemu tak skonstruowana roleta skutecznie zapobiega stratom ciepła i stanowi dobrą izolację akustyczną. Aluminiowe profile są niezwykle trwałe i odporne na oddziaływanie czynników atmosferycznych, a przy tym cechuje je lekkość i estetyczny wygląd. Trzeba przy tym zaznaczyć, że wszystkie systemy rolet, czy to zewnętrznych, czy wewnętrznych, dostępne są w bogatej gamie kolorystycznej, co ułatwia wybór modelu pasującego do danej aranżacji.