Dobry Styl > Wystrój wnętrz > Meble drewniane w stylu klasycznym. Charakterystyka

Meble drewniane w stylu klasycznym. Charakterystyka

Data: 09.07.2020 Kategoria: Wystrój wnętrz

Meble drewniane zaprojektowane w stylu klasycznym są znakomitą propozycją dla wszystkich, którzy lubią odwołania do tradycji, wolą wnętrze nieco bardziej ozdobne i pozbawione zbyt wielu elementów kojarzących się z nowoczesnością. Meble klasyczne są zwykle inspirowane różnymi elementami wyglądu mebli wytwarzanych w różnych epokach historycznych i w rozmaitych rejonach Europy. W wielu przypadkach bardzo swobodnie łączą pomysły zaczerpnięte z różnych źródeł, stawiając na harmonię i unikanie przesady.

Współczesne meble klasyczne

W projektowaniu mebli podobnie, jak w każdej dziedzinie związanej z designem pojawia się wiele nowych trendów. Spora ich część jest połączona z modami obowiązującymi w projektowaniu wnętrz. Tym, co jest charakterystyczne dla czasów nam współczesnych, jest współistnienie wielu różnych stylów. Co ciekawe znaczna część z nich wprost odwołuje się do całkiem niedawnej przeszłości i mód obowiązujących w latach 60. 70. czy 80. Jednocześnie niezależnie od wszystkich nowych zjawisk wciąż wielkim zainteresowaniem cieszą się meble w stylu klasycznym.

Styl klasyczny w meblarstwie jest w pewnym sensie podobny do najnowszych trendów, ponieważ również szeroko czerpie ze wzorów, które można uznać za historyczne. Tym jednak, co go wyróżnia, jest zamiłowanie do harmonii, unikanie nietypowych zestawień kolorystycznych oraz stosowanie naturalnych materiałów. Wyróżnikiem stylu klasycznego jest niewątpliwie przykładanie dużego znaczenia do detali. Liczy się także dbałość o proporcje. W praktyce mamy zwykle do czynienia z różnymi odmianami stylu klasycznego i jeśli trzeba by wskazać jedną i najważniejszą cechę, definiującą meble utrzymane w stylu klasycznym, to byłoby nią jasne odwoływanie się do tradycji – informuje specjalistka z firmy Meble K&D, producenta nowoczesnych mebli z drewna.

Źródła inspiracji dla mebli w stylu klasycznym

Meble w stylu klasycznym to wiele nurtów sięgających do rozmaitych epok i obszarów geograficznych. Zazwyczaj najpopularniejsze są nawiązania do wnętrz w stylu angielskim i francuskim, nieco rzadziej niemieckim czy włoskim. Bardzo często mianem stylu angielskiego określa się meble nawiązujące do klasycyzmu, choć pozbawione wielu elementów dekoracyjnych. Stylem francuskim zaś określa się meble bliższe stylowi empire, a nawet inspirowane barokiem, choć w tym przypadku mówi się częściej o „stylu pałacowym”.

Większość współcześnie tworzonych mebli klasycznych ma jednak swe korzenie w stylach zakorzenionych w drugiej połowie XIX wieku i początkach wieku XX, choć zwykle nie sięgają one poza okres Art Déco, w którym znalazło się już wiele elementów pochodzących z nowych trendów w sztuce.

Zdarzają się również zestawienia, które są rodzajem klasycznego eklektyzmu, który umiejętnie łączy elementy z różnych epok i rejonów, a nierzadko również odwołuje się do trendów współczesnych. Takie połączenia charakteryzują się jednak zwykle tonowaniem zbyt wyraźnych odniesień do dawnych form, a zwłaszcza do używanych dekoracji i ozdób.

Współcześnie produkowane meble w stylu klasycznym, choć są zwykle wzorowane na dawnych rozwiązaniach, cechują się raczej skromną elegancją i wyraźną tendencją do unikania przesady. Elementem nieulegającym zmianom, jest korzystanie z naturalnych materiałów, dlatego zdecydowana większość to meble z drewna. Dzięki uproszczeniom formy i tradycyjnym materiałom styl klasyczny jest wciąż popularny i dobrze wpisuje się we współczesne potrzeby i co równie ważne, świetnie łączy się z różnymi nowoczesnymi akcentami.