Dobry Styl > Porady > Metody naprawy felg

Metody naprawy felg

Data: 28.08.2018 Kategoria: Porady

Chociaż polskie drogi są w coraz lepszym stanie, to duża ilość ubytków w nawierzchni powoduje szybsze zużywanie się elementów ogumienia oraz zawieszenia, a także prowadzi do uszkodzeń felg. Jeśli zainwestowaliśmy w felgi dobrej jakości, zdecydujmy się na ich naprawę. Przede wszystkim znajdźmy odpowiedni warsztat, profesjonalnie zajmujący się renowacją tej części auta. Tam specjaliści ocenią, czy felgi da się jeszcze uratować i użyją odpowiedniej metody.

Zanim zdecydujemy się na naprawę felg, musimy zdać sobie sprawę, iż nie każde będą nadawały się do renowacji. Odpuśćmy naprawę felg niemarkowych, niskiej jakości; mogą one nie wytrzymać obciążeń, pojawiających się po usunięciu usterek. Obręcze nie powinny mieć zbyt poważnych uszkodzeń, takich jak popękane ramiona lub szprychy. Także skrzywieni osi felgi wyklucza jej naprawę. Jeśli natomiast felga jest uszkodzona, lecz da się ją doprowadzić do stanu sprzed usterki, warto udać się do odpowiedniego specjalisty, u którego felga zostanie naprawiona jedną z trzech poniższych metod.

Prostowanie felg

Jedną z metod naprawy felgi jest jej prostowanie, które wykonuje się, jeśli dochodzi do jej skrzywienia. Możemy wyczuć je w postaci wibracji na kierownicy lub też zostanie ono zauważone przez mechanika w trakcie wyważania koła. Proces naprawy zaczyna się od oceny stanu felgi oraz jej rozmiarów uszkodzenia, a także stwierdzenia, czy nadaje się ona do renowacji. Ważne, aby felga po naprawie gwarantowała takie samo bezpieczeństwo jazdy, jak przed nią. Samo prostowanie polega na zamocowaniu jej na maszynie do prostowania na odpowiednio dobranych krążkach, które odpowiadają rozmiarom piasty oraz ilości otworów w feldze na śruby z odpowiednimi nakrętkami. W trakcie pracy, felga jest podgrzewana w celu jej uelastycznienia i zapobiegnięcia jej pęknięciu. Na koniec jest ona czyszczona, a także zamalowywana w miejscu podgrzewania. Profesjonalne usługi z omawianego zakresu proponuje serwis samochodowy Euromaster z Opola.

Spawanie felg

Przede wszystkim pamiętajmy, że nie powinno spawać się felg aluminiowych, gdyż przegrzanie tego materiału podczas spawania narusza jego strukturę, co doprowadza do powstawania mikropęknięć, przez co obręcz w miejscu spawania będzie nadal podatna na pęknięcia. W przypadku innych materiałów, spawanie stosuje się w przypadku występowania ubytków lub właśnie pęknięć. Najlepszą metodą, będzie metoda TIG, gwarantująca wysoką wytrzymałość spawanych stopów metali. Jest to sposób oparty na spawaniu elektrodą wolframową, w osłonie obojętnego gazu.

Toczenie felg

Ostatnią z metod naprawy felg jest ich toczenie. Polega na obróbce frontu lub rantu felgi przy użyciu noża skrawającego. Po zakończeniu tego procesu, felga jest zabezpieczana lakierem bezbarwnym.

Zanim zdecydujemy się na naprawę felg, pamiętajmy, aby zastanowić się, czy na pewno nam się to opłaca. Znajdźmy odpowiednich specjalistów, którzy umiejętnie przeprowadzą cały proces. Od stanu felg zależy bowiem bezpieczeństwo naszej jazdy.