Dobry Styl > Porady > Mieszkania dwupokojowe. Komu są polecane?

Mieszkania dwupokojowe. Komu są polecane?

Data: 03.09.2020 Kategoria: Porady

Na rynku nieruchomości największą popularnością cieszą się mieszkania dwupokojowe. Kupowane są zarówno do użytku własnego, jak i w celach inwestycyjnych. Komu polecane są niewielkie mieszkania z dwoma pokojami, o maksymalnej powierzchni 50 m2? Postanowiliśmy to sprawdzić! Jeśli zastanawiasz się nad zakupem własnego „M” sprawdź, czy mieszkanie dwupokojowe to rozwiązanie dla Ciebie.

Zakup mieszkania to dość poważna inwestycja, którą należy dobrze przemyśleć. Nie zawsze najtańsza kawalerka będzie odpowiednim rozwiązaniem – czasem lepiej dołożyć do drugiego pokoju. Zwłaszcza, że mieszkania dwupokojowe są dość uniwersalne zarówno dla osób samotnych, jak i małżeństw. Dają również większe możliwości aranżacyjne.

Mieszkanie idealne dla singla

Choć kawalerki zdają się być idealną inwestycją dla osoby żyjącej samodzielnie, mieszkania dwupokojowe dają znacznie większe możliwości. W jednym pokoju można urządzić komfortową sypialnię, zaś drugi pokój połączyć w duży salon z aneksem kuchennym. Dzięki temu mieszkanie zostanie podzielone na strefę prywatną i idealne miejsce spotkań ze znajomymi lub rodziną. Rozkładana sofa w salonie pozwoli na komfort, nawet jeśli goście zostaną na noc. Bałagan w sypialni? Wystarczy zamknąć drzwi i zaprosić gości do salonu. Częste odwiedziny rodziny lub znajomych? Żaden problem – oddajemy swoją sypialnię, a sami przenosimy się do salonu, aby rano podczas przygotowań do pracy nie obudzić niepotrzebnie gości. Dwa pokoje to również większa przestrzeń i możliwość wprowadzenia się drugiej osoby. Z pewnością znajdzie się miejsce na dodatkową szafę.

Dwa pokoje na start

Mieszkania dwupokojowe to częsty wybór młodych, bezdzietnych małżeństw. Wystarczające, by komfortowo mieszkać i pomieścić się ze wszystkimi przedmiotami: ubraniami, sprzętami AGD, kolekcją roślin i zwierzakiem. Jednocześnie dwa pokoje to mniej sprzątania, a tym samym łatwiej o utrzymanie czystości. Jeden pokój można przeznaczyć na sypialnię, drugi na salon lub gabinet do pracy. Koszty czynszu i innych opłat są zazwyczaj mniejsze niż w przypadku większych metraży, dlatego to idealnie mieszkanie na start.

W przypadku powiększenia się rodziny dwa pokoje spokojnie powinny wystarczyć na kilka lat, zanim dziecko nie pójdzie do szkoły i nie będzie potrzebowało swojego kącika do zabawy i nauki. W tym czasie można rozglądać się za większym metrażem, a dwa pokoje sprzedać lub wynająć – dzięki czemu przynajmniej część kosztów związanych z zakupem nowego, większego „M” się zwróci. Można również przekształcić salon w pokój rodziców, a mniejszą sypialnię w pokój dziecka. Rozwiązanie nieco mniej komfortowe, ale jednak możliwe do realizacji.

Mieszkanie nie tylko dla młodych

Osoby starsze, które mieszkają tylko we dwójkę, ponieważ wszystkie dzieci wyprowadziły się już z domu lub mieszkania często narzekają na wysokie koszty oraz konieczność utrzymania sporej powierzchni w dobrym stanie. Dla nich również idealne będą dwa pokoje. Zwłaszcza, że jeden mogą zaaranżować na komfortową sypialnię, drugi zaś na pokój gościnny, w którym rodzina spotykać się będzie podczas uroczystości lub świąt. Dwa pokoje będą również wystarczające do przyjmowania wnuków, zapewniając wszystkim domownikom prywatność.

Idealne mieszkanie pod cele inwestycyjne

Mieszkania dwupokojowe należą do najczęściej wynajmowanych. Z pewnością ma na to wpływ stosunkowo niska cena wynajmu, a jednocześnie wystarczająco duża przestrzeń, w której mogą zamieszkać dwie lub trzy osoby. Z tego względu pod cele inwestycyjne i na wynajem krótko- lub długoterminowy warto zdecydować się na dwa pokoje. Z pewnością łatwo będzie znaleźć lokatorów, a ze względu na atrakcyjną cenę zakupy inwestycja dość szybko się zwróci. Gdzie szukać idealnego mieszkania? W Krakowie, Łodzi i Tarnowie mieszkania na sprzedaż w atrakcyjnych lokalizacjach, a do tego atrakcyjne cenowo oferuje deweloper Samson Dom.

Zalety mieszkań dwupokojowych

Biorąc pod uwagę stosunek ceny do metrażu mieszkania dwupokojowe są zazwyczaj korzystniejsze finansowo. Choć w ostatecznym rozrachunku kawalerka jest całościowo tańsza, to cena za metr może być większa niż w przypadku mieszkania dwupokojowego. Dwa pokoje to również mieszkanie z widokiem na przyszłość – w przypadku znalezienia drugiej połówki lub powiększenia rodziny dwa pokoje będą idealne na rozpoczęcie wspólnego życia we dwójkę lub w trójkę. Z czasem można zacząć rozglądać się za większym i mniejsze lokum sprzedać lub przeznaczyć pod wynajem. Obydwa rozwiązania będą dość korzystne – mieszkania dwupokojowe są najchętniej kupowane, a jednocześnie bardzo łatwo je wynająć. Dodatkowo mieszkanie dwupokojowe łatwo utrzymać w czystości.

W związku z tym single, małżeństwa bez dzieci lub z jednym dzieckiem, a także osoby szukające mieszkania pod wynajem powinny rozważyć zakup mieszkania dwupokojowego – z pewnością będzie to dla nich najlepszy wybór.