Dobry Styl > Porady > Mocowanie flag do fasad budynków. Jak to zrobić?

Mocowanie flag do fasad budynków. Jak to zrobić?

Data: 17.01.2020 Kategoria: Porady

Nierzadko, aby upamiętnić ważną uroczystość, planujesz wywiesić flagę. Czy wiesz jednak, jak to zrobić, okazując przy tym szacunek? Takie czynności również są regulowane przepisy, które są dość restrykcyjne. Ich nieznajomość skutkuje obrazą państwa. Przede wszystkim – flaga powinna być przymocowana do fasady budynku. Jak więc zrobić to skutecznie i umiejętnie oraz jakie narzędzia będą do tego potrzebne?

Zasady wieszania flagi

Flaga jest symbolem państwa, dlatego działania z nią związane są ściśle określone. Reguluje je Ustawa o godle, barwach i hymnie z 1980 roku oraz późniejsze nowelizacje. Bez przeszkód możesz wywieszać flagę, jednak musisz wiedzieć, w jaki sposób to robić.

Przede wszystkim ten symbol nie może być brudny i postrzępiony, nie powinien też mieć wyblakłych barw. Poza tym flagi nie eksponuje się w deszczowe i burzowe dni lub podczas śnieżnych zamieci. Jest wtedy narażona na szwank.

Jak mówi specjalista z firmy NAJDER Jacek Najder, flaga nie może dotykać wody, ziemi, podłogi, ulicy – powinna być umieszczona jak najwyżej. Zaś jedynym odpowiednim sposobem jej likwidacji, jest niepubliczne spalenie.

Te przepisy powinny być dokładnie przestrzegane, aby okazać szacunek polskiemu symbolowi. Ponadto ze względu na tradycję flagę przyczepia się solidnie do fasad budynku. Jak więc przebiega ten proces?

Jak przymocować flagę do fasady budynku?

Najlepiej, aby flaga była zamontowana na drzewcu. Jest to specjalny trzonek, umieszczany w uchwycie – na rynku znajdują się różne jego odmiany. Występują w wersji pojedynczej i podwójnej, a nawet potrójnej. Warto zainwestować w te, które są malowane proszkowo. Dzięki temu kolor jest trwały i odporny na wszelkie uszkodzenia oraz warunki atmosferyczne. Uchwyty na flagi mogą być pokryte różnymi barwami – w tym odcieniami złota.

Poza tym powinny być jak najsolidniejsze, dlatego warto zaopatrzyć się w uchwyty w sprawdzonym sklepie. Co ciekawe, są one naprawdę niedrogie – często kosztują mniej niż 5 zł.

Jeśli już wybierzesz odpowiedni uchwyt przykręcany do fasady budynku, pora się zająć jego montażem. Ten przedmiot ma fabrycznie przygotowane otwory do wkrętów. Te zaś muszą być odpowiednio długie i dopasowane. Wkręty zazwyczaj można kupić w tym samym miejscu. Do montażu niezbędna będzie wiertarko-wkrętarka. Za pomocą tego sprzętu szybko zamontujesz uchwyt, a w nim flagę.

Pamiętaj też, by zwracać uwagę na rodzaj swoich ścian. W przypadku ocieplonych płytami styropianowymi, pomocne będą kołki np. nylonowe. Warto zasięgnąć w tym przypadku porady specjalisty.