Dobry Styl > Porady > Moda jeździecka i jej ewolucja

Moda jeździecka i jej ewolucja

Data: 03.07.2019 Kategoria: Porady

Dziś na pytanie o to, jakie powinny być ubrania do jazdy konnej, bez wahania odpowiemy: ciepłe i wygodne! Jednak nie zawsze tak było. Jeszcze w początkach minionego wieku konwenans mocno krępował swobodę jeźdźców, przede wszystkim płci żeńskiej. Dowiedz się, jaki dress code obowiązywał miłośników koni przed laty i jak wygląda moda jeździecka obecnie.

Moda jeździecka na początku XX. wieku

Jeszcze w początkach wieku XX. kobiety zmuszone były jeździć konno w sukniach, opięte ciasnymi gorsetami i korzystając z damskiego siodła. Ważnym elementem ubioru było także nakrycie głowy – cylinder bądź melonik. Znacznie bardziej komfortowy był męski styl ubioru do jazdy konnej. Panowie jeździli oczywiście w spodniach, do tego zakładali marynarki i wysokie buty ze skóry.

Zmiany w modzie jeździeckiej są odwzorowaniem przemian społecznych i kulturowych. W latach 20., gdy do głosu zaczęły dochodzić emancypantki, poprawie zaczął ulegać również komfort miłośniczek jeździectwa. Właśnie w tym czasie kobiety zaczęły ubierać się w bryczesy i jeździć po męsku.

Mniej więcej do połowy ubiegłego wieku wszystkich pasjonatów jazdy konnej obowiązywały dość sztywne reguły ubioru. Jego dolną część stanowiły bryczesy szerokie w udach i zwężane pod kolanami, zaś górną – tweedowa marynarka. Stopy chroniły proste oficerki skórzane, koniecznie w kolorze czarnym.

Stroje do jazdy sportowej i rekreacyjnej

W latach 60., gdy znaczenie wzrosła dostępność samochodów, konie nie służyły już jako główny środek transportu. Jednak jeździectwo w dalszym ciągu było czymś pociągającym, toteż nabrało nowego wymiaru. Teraz zaczęto uprawiać je przede wszystkim dla rekreacji i jako sport wyczynowy.

Wśród jeźdźców wyczynowych utrzymywał się trend klasyczny, a zatem w dalszym ciągu noszono jasne bryczesy i marynarki bądź fraki, zakładane na białe koszule. Zwieńczeniem takiego stroju u mężczyzny był krawat, zaś u kobiety – plastron. Do jazdy rekreacyjnej zaczęto używać ubrań wykonanych z tańszych materiałów, np. butów gumowych zamiast skórzanych. W tym czasie pojawiły się także specjalne, nieprzemakalne kurtki do jazdy konnej, a bryczesy przybrały znany nam do dziś krój, z wysokim stanem i obcisłymi nogawkami na całej długości.

Styl jeździecki u schyłku stulecia

Pod koniec XX. wieku modę jeździecką zdominowała różnorodność. Jeźdźcy dyscyplin nieolimpijskich, takich jak hunting, zaczęli nosić czerwone marynarki z wełny, zwieńczone czarnymi kołnierzami oraz czarne oficerki z czerwonym wykończeniem, które następnie zaczęto zakładać również do skoków przez przeszkody.

Prawdziwą rewolucję, zwłaszcza w obszarze bezpieczeństwa, przyniosły lata 90., kiedy zamiast zamszowych toczków, na głowach jeźdźców pojawiły się kaski z tworzyw sztucznych. Zmiany dotknęły także obuwia: w miejsce oficerek zaczęły pojawiać się sztyblety i czapsy.

Współczesna moda jeździecka

Obserwując członków Klubu Jeździeckiego Salio można zauważyć, że mimo dużej dowolności i różnorodności w ubiorze, moda jeździecka jest wyjątkowo piękna i pełna stylu. Obecnie bez względu na płeć jeźdźca, dozwolone jest noszenie bryczesów i kasków w dowolnych kolorach, które często dobierane są do osprzętu konia, choć zdecydowanie największą popularnością cieszą się tradycyjne rozwiązania, a więc klasyczne oficerki, sznurowane bądź zapinane na suwak oraz ubrania w stonowanych barwach.