Dobry Styl > Porady > Moda na koszulki patriotyczne. Skąd się wzięła?

Moda na koszulki patriotyczne. Skąd się wzięła?

Data: 29.01.2019 Kategoria: Porady

Koszulki z nadrukami to trend, który od dziesiątek lat króluje na wybiegach modowych i w sklepach odzieżowych. Dzisiaj coraz większą popularność zyskują nadruki patriotyczne, które pojawiają się na koszulkach i na innych elementach odzieży, a także na dodatkach, np. plecakach. Skąd tak duże zainteresowanie tego rodzaju wzornictwem i co warto wiedzieć na temat koszulek patriotycznych?

Powrót do korzeni

Moda na koszulki z nadrukiem patriotycznym ma swoje podłoże w stopniowym ugruntowywaniu się w polskim społeczeństwie zjawiska zwanego nowoczesnym patriotyzmem, które narasta od kilkunastu lat. Przyczyn tego procesu można upatrywać w zmieniającej się świadomości, szczególnie u młodszych pokoleń. To właśnie wśród młodych ludzi narodziła się nie tyle wyjątkowa więź z ojczyzną, co fascynacja historią Polski, a przede wszystkim chęć manifestowania tych uczuć. Po przesyceniu wartościami europejskimi i fascynacją wszystkim, co zachodnie czy też amerykańskie, co stanowiło głównie pokłosie wielu lat komuny w Polsce, pojawiły się nowe pokolenia, pozbawione kompleksów i otwarcie okazujące swój szacunek i przywiązanie do ziemi ojczystej, jej historii, zwyczajów oraz symboli narodowych. Zjawisko to ma również związek z emigracją na dużą skalę, a także z zamiłowaniem Polaków do sportu i ich oddaniem drużynom narodowym, które odnoszą coraz większe sukcesy na arenie międzynarodowej. Nie bez znaczenia jest również fakt, iż motywy patriotyczne zagościły na wybiegach modowych. Swego czasu odzież z tego typu nadrukami była lansowana przez słynnych polskich projektantów. Do szerzenia tych trendów przyczyniły się również znane osobistości, zwłaszcza politycy, który coraz częściej zmieniają garnitury na koszulki patriotyczne. Wszystko to spowodowało upowszechnienie się mody na patriotyczną odzież, dzięki czemu coraz więcej osób, niezależnie od płci czy wieku, posiada w swoich szafach koszulki z symbolami narodowymi.

Koszulki patriotyczne – jakie i dla kogo?

Koszulki patriotyczne dostępne są w wielu fasonach, a łączą je różnorodne nawiązania do polskiej kultury i historii.

Koszulki patriotyczne mogą mieć różne wzory. – Mówi przedstawiciel firmy NaszeNadruki.pl, oferującej odzież i akcesoria z nadrukami. – Do najpopularniejszych należą symbole narodowe, takie jak godło i flaga. Równie ważny dla Polaków jest znak Polski Walczącej, czyli charakterystyczny symbol kotwicy kojarzący się szczególnie z okresem II Wojny Światowej. Niektóre motywy na koszulkach patriotycznych nawiązują do najważniejszych wydarzeń z historii naszego kraju, czego przykładem jest powstanie warszawskie, a także do znamienitych postaci: wodzów, generałów i żołnierzy.

Koszulka patriotyczna to idealne rozwiązanie dla każdego, kto czuje się związany z Polską i chce zamanifestować swoją miłość do ojczyzny. To również wspaniały pomysł na prezent dla osób przebywających na emigracji, a także dla kibiców sportowych.