Dobry Styl > Budowa i remont > Modernizacja kotłowni oraz dostosowanie do wymogów ekologicznych

Modernizacja kotłowni oraz dostosowanie do wymogów ekologicznych

Data: 01.12.2021 Kategoria: Budowa i remont

Dawne piece węglowe, tzw. kopciuchy, to już niemalże melodia przeszłości. To całkiem zrozumiałe, bo tego typu metody grzewcze były nie tylko mało efektywne, ale szkodliwe dla środowiska. Poszukiwanie lepszych metod ogrzewania domu należy rozpocząć od modernizacji obecnej kotłowni. Co warto uwzględnić? Dlaczego unowocześnienie technik grzewczych jest tak ważne?

Kiedy zachodzi konieczność modernizacji kotłowni?

Pierwszym powodem, dla którego kotłownia jest modernizowana, jest zmiana sposobu ogrzewania domu na bardziej ekologiczny. Ponadto, modernizację przeprowadza się w przypadku wystąpienia błędów projektowych przy montażu urządzeń.

Modernizację kotłowni wykonuje się także wówczas, gdy dotychczasowy system jest zawodny i awaryjny. Może się okazać, że nowsze technologie sprawdzą się po prostu lepiej.

Warto rozważyć właśnie takie przedsięwzięcie. Trzeba bowiem pamiętać o tym, że dobrze zaprojektowana i wykonana kotłownia zapewnia:

  • bezpieczeństwo,
  • niską obsługowość (lub bezobsługowość),
  • efektywność energetyczną,
  • automatyzację procesów.

Chodzi o to, by ciepło było rozprowadzane po domu w sposób ekonomiczny, efektywny i przy najmniejszych szkodach środowiskowych.

Biomasa lub ekogroszek

Jednym ze sposobów modernizowania kotłowni jest zamiana ogrzewania węglowego na piec spalający biomasę lub ekogroszek. Po prostu dostosowuje się kotłownię do nowych wymagań.

W tego typu działaniach mogą wspomóc specjaliści, na przykład z firmy Eko-Anwa. Przedsiębiorstwo to wykonuje kompleksowe modernizacje kotłowni, dostosowując je do wymogów ekologicznych.

Jeśli chodzi o ekogroszek, to trzeba mieć na uwadze, że jest to rozwiązanie pośrednie. To węgiel spełniający normy, ale wciąż nie można mówić tu o 100-procentowej ekologiczności.

Zamiana na gaz

Jeszcze innym sposobem jest zamiana na instalację gazową. Gaz ziemny cechuje się tym, że jego spalanie jest przyjazne środowisku. Natomiast użytkowanie takiej instalacji jest bardzo wygodne.

Wbrew pozorom, coś takiego jak unowocześnienie własnej kotłowni i zamiana na ogrzewanie gazowe, wymaga w niektórych przypadkach pozwolenia na budowę. Jest tak choćby wtedy gdy planowana jest budowa lub rozbudowa systemu grzewczego w budynku.

Obowiązujące prawo budowlane z 19 września 2020 roku stanowi również, że jest to potrzebne, gdy należy doprowadzić gaz do budynku. Jeszcze jednym wariantem, gdy wymaga się pozwolenia, jest montowanie instalacji płynnego ze zbiornikiem o objętości większej niż 7 m3.