Dobry Styl > Wystrój wnętrz > Mozaiki ośmiokątne. Oktagony w aranżacjach wnętrzarskich i zewnętrznych

Mozaiki ośmiokątne. Oktagony w aranżacjach wnętrzarskich i zewnętrznych

Data: 07.01.2021 Kategoria: Wystrój wnętrz

Mozaiki z płytek układane na ścianach i podłogach mogą stanowić niebanalną dekorację pomieszczenia. Najczęściej wykonuje się je w kuchniach i łazienkach, a także na zewnątrz budynków. Różnorodność kształtów i kolorów płytek sprawia, że łatwo dopasować je do różnych pomieszczeń. Jednym z ciekawych rodzajów są mozaiki ośmiokątne. Gdzie sprawdzą się najlepiej?

Jakie płytki wybrać?

Po zadecydowaniu, w których pomieszczeniach ma znaleźć się mozaika, przed jej ułożeniem trzeba wybrać odpowiednie płytki. Poza tym, że różnią się one kształtem i kolorem, mają dodatkowe cechy, które wpływają na ich właściwości.

– Zaliczamy do nich między innymi mrozoodporność i antypoślizgowość

– tłumaczy pracownik firmy Manufaktura Mozaik.

Pierwsza cecha zapobiegnie pękaniu elementów przy niskich temperaturach, dlatego takie mozaiki sprawdzą się także na zewnątrz, na przykład na schodach, tarasach czy elewacjach budynków. Może być dobrym rozwiązaniem również w nieogrzewanych pomieszczeniach.

Z kolei płytki antypoślizgowe pomogą uniknąć upadków ich użytkownikom. Warto je położyć zwłaszcza w kuchniach i łazienkach, gdzie mogą ulec zamoczeniu, przez co będą bardziej śliskie. Sprawdzą się też na schodach, czyli w miejscu, gdzie ochrona przed utratą równowagi jest szczególnie istotna. Podczas wyboru płytek warto zwracać uwagę również na ich wytrzymałość i klasę ścieralności.

Czym wyróżniają się mozaiki ośmiokątne?

Jednym z kryteriów wyboru mozaik jest ich kształt. Ciekawym pomysłem może być zastosowanie płytek ośmiokątnych, które pozwalają tworzyć niepowtarzalne aranżacje. Kojarzą się one ze stylem retro, ale świetnie sprawdzą się również w aranżacjach nowoczesnych, eklektycznych lub skandynawskich. Kluczem jest umiejętne dopasowanie mozaiki do reszty wystroju pomieszczenia. Dzięki temu, że płytki mogą być mrozoodporne i wytrzymałe, można je układać w wielu miejscach, zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz. Bogata kolorystyka sprawia, że mozaika ośmiokątna oktagon będzie dobrym rozwiązaniem do pomieszczeń utrzymanych w różnych stylach, barwach i wystrojach. Niektóre firmy wykorzystują przy produkcji płytek gres barwiony w masie, co oznacza, że barwnik jest dodawany do substancji, z której powstają mozaiki, a nie używa się go tylko na powierzchni. Dzięki temu kolor, nawet po długotrwałym działaniu promieni słonecznych, nie będzie blaknąć.

Na jaką mozaikę ośmiokątną się zdecydować? Kluczowy jest projekt, w ramach którego trzeba wybrać rozmiar, kolor i ułożenie płytek. Mogą w tym pomóc specjaliści, którzy wykonują mozaiki specjalnie na zamówienie klienta. Z pewnością warto rozważyć wybór tego sposobu aranżacji, bo umiejętnie przygotowany będzie bardzo efektowny i doda niebanalnego charakteru pomieszczeniom.