Dobry Styl > Wyposażenie > Możliwości systemów multiroom

Możliwości systemów multiroom

Data: 25.10.2017 Kategoria: Wyposażenie

Jeszcze jakiś czas temu przed zainwestowaniem w systemy nagłośnienia typu multiroom wiele osób skutecznie odstraszała ich cena. Rosnąca konkurencja producentów na tym polu sprawiła jednak, że obecnie przebierać można w propozycjach z bardzo różnych przedziałów kosztowych. Warto również zwrócić uwagę na fakt, że systemy multiroom można z czasem rozbudowywać, w związku z czym nie ma konieczności wydawania od razu fortuny na całość.

Dobrym pomysłem jest zakup na początek dwóch stereofonicznych głośników, które ustawimy w pomieszczeniu, gdzie słuchamy muzyki najczęściej, i późniejsze kompletowanie kolejnych elementów systemu w zależności od potrzeb i bieżących możliwości finansowych. Ciekawym rozwiązaniem jest wyposażenie salonu w zestaw głośników pozwalający na stworzenie dźwięku przestrzennego w ramach kina domowego. Kiedy akurat nie oglądamy filmu, głośniki te można rozlokować zaś w różnych punktach mieszkania czy domu.

Wygoda i estetyka

Zastosowanie bezprzewodowej technologii sprawia, że jest to wyjątkowo mało kłopotliwy zabieg – mówi specjalista z warszawskiego salonu Audio Świat.

Brak kabli wpływa też na estetyczny aspekt systemów multiroom, których poszczególne składniki skądinąd najczęściej również wyróżniają się bardzo atrakcyjnym wzornictwem.

Niezwykle wygodna jest także sama obsługa takich systemów. Dokonuje się jej z reguły z poziomu urządzeń mobilnych, takich jak smartfon czy tablet, choć można oczywiście sterować wszystkim również przez komputer. Stosowną aplikację zainstalować da się na większej liczbie sprzętów, dzięki czemu możemy np. zmienić głośność lub aktualnie słuchany utwór, wykorzystując urządzenie, które akurat mamy pod ręką.

Co nam w duszy gra

Źródłem dźwięków mogą być zarówno istniejące playlisty, jak również obsługiwane przez większość systemów najpopularniejsze serwisy streamingowe albo radio internetowe, a także podłączone do systemu urządzenia, jak choćby telewizor, soundbar czy nawet gramofon.

Jedną z największych zalet systemów multiroom jest możliwość bezproblemowego (dzięki wysoce intuicyjnej aplikacji) dostosowania trybu ich pracy do indywidualnych preferencji użytkownika. Jeśli chcemy, muzyka może rozbrzmiewać w całym domu. Dźwięk może też podążać za nami, gdy przemieszczamy się z pokoju do pokoju. Gdy natomiast organizujemy imprezę, jesteśmy w stanie utworzyć w poszczególnych pomieszczeniach strefy z różnymi rodzajami muzyki, np. w salonie odtwarzając energetyczne utwory taneczne, a chociażby w łazience budując klimat bardziej chilloutowy.