Dobry Styl > Porady > Na co zwrócić uwagę zlecając badanie wody?

Na co zwrócić uwagę zlecając badanie wody?

Data: 07.01.2022 Kategoria: Porady

Badanie jakości wody pozwala na ustalenie jej podstawowych parametrów, na podstawie których można między innymi dobrać odpowiednie metody uzdatniania. Dlatego też zalecane jest jego wykonywanie zarówno w przypadku wody pitnej, jak i wykorzystywanej w procesach technologicznych. Aby było ono jednak w pełni miarodajne i wiarygodne należy zwrócić uwagę na kilka elementów. 

Jakie parametry wody powinny być badane podczas kontrolowania jej jakości?

Pierwszą podstawową kwestią, na jaką należy zwrócić uwagę, zlecając badanie jakości wody, jest to, jakie jej parametry w ramach niego mają być określone. Najlepiej zdecydować się na kompleksową analizę fizykochemiczną próbki wody, w ramach której badane są takie wskaźniki jak między innymi:

  • odczyn pH,
  • twardość ogólną i szczątkową,
  • zawartość pierwiastków np.: żelaza, manganu, azotanów, chlorków,
  • zasadowość,
  • przewodność elektryczną. 

Dzięki temu zostanie ona przebadana pod względem wszystkich najważniejszych parametrów. 

Jak poprawnie pobrać próbkę wody do laboratorium?

Bardzo często przyczyną niewiarygodnych wyników badań podstawowych parametrów wody określających jej jakość, są nieodpowiednio pobrane próbki. Dlatego należy podczas wykonywania tej czynności zachować odpowiednią ostrożność, gdyż laboratoria nie ponoszą odpowiedzialności za niepoprawnie wykonane pobranie próbki wody, które może zakłamywać wyniki badań. 

Próbki wody do badania jej jakości powinny być przede wszystkim pobierane tego samego dnia, w którym trafią do laboratorium. Dodatkowo do ich pobrania należy użyć czystych pojemników, takich jak na przykład butelki PE lub PTFE. Podczas napełniania pojemników trzeba natomiast doprowadzić do przelania się niewielkiej ilości wody przez ich krawędź, a następnie szczelnie zakręcić je korkiem. 

Do zbadania jakości wody potrzebne są dwie próbki wody o objętości 500 mililitrów, które powinny być opisane za pomocą takich informacji jak: 

  • miejsce, data i godzina pobrania wody,
  • numer lub oznakowanie pozwalające na jej zidentyfikowanie, 
  • dane osoby pobierającej próbkę.  

Dostarczenie próbki do laboratorium w odpowiednim czasie

Równie istotne, jak odpowiednie pobranie próbek wody jest także dostarczenie ich do laboratorium w odpowiednim czasie. Jak podaje laboratorium analiz fizykochemicznych ESC Global powinny one trafić do placówki badawczej najlepiej w dniu pobrania. Jeśli nie jest to jednak możliwe, należy je przechowywać w temperaturze 5 stopni Celsjusza i dostarczyć jak najszybciej wykorzystując przy tym  podczas transportu pojemniki z wkładami chłodzącymi.