Dobry Styl > Budowa i remont > Na czym polega różnica między malowaniem zwykłym, a malowaniem dekoracyjnym?

Na czym polega różnica między malowaniem zwykłym, a malowaniem dekoracyjnym?

Data: 21.09.2021 Kategoria: Budowa i remont

Odpowiednie wykończenie wnętrza decyduje nie tylko o jego estetyce, ale również o stylu i klimacie. Do uzyskiwania konkretnych efektów wykorzystuje się różne techniki i materiały, począwszy od tapet, przez boazerie, po płytki ścienne. Jedną z popularnych i jednocześnie prostych oraz tanich metod jest malowanie. Wybór tej metody nie oznacza jednak, że wnętrze musi być banalne. W osiągnięciu wyjątkowych efektów pomoże malowanie dekoracyjne.

Możliwości nowoczesnych farb i technik malarskich

Malowanie to technika wykończeniowa znana od stuleci. Początkowo ograniczała się jedynie do bielenia. Z czasem dokonało się wiele zmian zarówno w technologii produkcji farb, jak i w zakresie technik malarskich. Obecnie położenie farby na ścianach pokoju to już nie tylko zwykłe przesuwanie pędzlem, ale skomplikowana technika. Jednocześnie stwarza ona znacznie więcej możliwości, nie ograniczając się jedynie do nałożenia koloru na powierzchnię. Takie wykończenie to malowanie dekoracyjne.

Współczesne farby są wodoodporne, zmywalne, nieścieralne, odporne na blakniecie pod wpływem promieni UV. Jednocześnie są też dostępne ich rozmaite odmiany, produkowane między innymi z zastosowaniem nanotechnologii oraz z różnymi dodatkami. Opiłki metali, złote i miedziane brokaty, połyskliwe drobinki czy dodatki, które tworzą strukturę, sprawiają, że pomalowana farbą powierzchnia zyskuje zupełnie nowe oblicze.

Malowanie dekoracyjne – nie tylko kolor, ale również struktura

Poszukiwanie nowych możliwości w celu tworzenia unikalnych wykończeń wnętrz skłoniło specjalistów do sięgnięcia nie tylko po dodatki do farb. Do łask powróciły też metody malowania strukturalnego. Nie są one nowe, gdyż różne sposoby tworzenia wzorów na powierzchniach malowanych wykorzystywano już kilkadziesiąt lat temu. W czasach, gdy do dyspozycji był pędzel ławkowiec i tradycyjna farba kredowa czy olejna wzory tworzono za pomocą szmaty.

Obecnie malowanie dekoracyjne łączy różne techniki i materiały w celu osiągnięcia ciekawych efektów wzorniczych. Firma Tynki dekoracyjne Rafał Hertel, która zajmuje się między innymi dekoracyjnym malowaniem ścian, wykonuje na powierzchniach:

  • cieniowanie,
  • ombre,
  • figury geometryczne,
  • faktury imitujące różne materiały,
  • postacie z bajek.

Gwarancją uzyskania wyjątkowego efektu we wnętrzu są nowoczesne techniki malarskie, takie jak laserunek, różnego rodzaju dekoracyjne wałki, czy techniki ozdabiania ścian przy pomocy szablonów. Często jeden mały element może zadecydować o tym, że ze zwykłego pokoju powstaje miejsce o niecodziennym klimacie.