Dobry Styl > Porady > Na jakich stanowiskach można znaleźć w Niemczech pracę bez znajomości języka

Na jakich stanowiskach można znaleźć w Niemczech pracę bez znajomości języka

Data: 02.10.2018 Kategoria: Porady

W Niemczech pracuje obecnie już przeszło 2 mln Polaków, skuszonych nie tylko wyższymi niż w ojczyźnie zarobkami, ale też coraz częściej świadczeniami socjalnymi różnego typu. Na ciekawsze i lepiej płatne oferty liczyć mogą oczywiście osoby, które znają język niemiecki. Ale praca czeka także na tych, którzy nim nie władają. O jakich stanowiskach mowa?

Nie od dziś wiadomo, że niemieccy pracodawcy cenią sobie rzetelność i uczciwość polskich budowlańców czy fachowców od wykańczania mieszkań na tyle, by nie wymagać od nich dodatkowo znajomości języka. Zatrudnienie w Niemczech znajdą więc m.in. cieśle, elektrycy, stolarze, dekarze, malarze, zbrojarze, murarze, glazurnicy i hydraulicy.

Nie tylko budowlanka i wykończenia

Cenieni są także wykwalifikowani przedstawiciele zawodów takich jak lakiernik, rzeźnik, ślusarz, operator CNC czy maszyn budowlanych, tapicer bądź spawacz oraz operatorzy wózków widłowych. Nie słabnie również zainteresowanie pracownikami niewykwalifikowanymi, którzy pracować mogą jako sprzątacze, monterzy na linii produkcyjnej, robotnicy drogowi, sortowacze i pakowacze. Nieco gorzej płatną pracę – przede wszystkim sezonową – w której jednak również nie trzeba znać języka, zdobyć można ponadto w rolnictwie i sadownictwie.

Często wystarczy znać zaledwie podstawy niemieckiego, by istotnie zwiększyć swoje szanse na zatrudnienie. Komunikacja w stopniu przynajmniej minimalnym potrzebna jest chociażby przy opiece nad osobami starszymi, z kolei znajomość np. liczebników pozwoli pracować w charakterze komisjonera, czyli osoby odpowiedzialnej za kompletowanie zamówień. Pracę na tym stanowisku oferuje m.in. agencja D&D Personal.

Profesjonalna pomoc

Warto korzystać z pośrednictwa tego typu firm, zwłaszcza gdy nie znamy w Niemczech nikogo, kto mógłby nas polecić czy wręcz znaleźć nam płatne zajęcie na miejscu. Oprócz prezentowanych w języku polskim ofert pracy agencje oferują też często pomoc w zakwaterowaniu, załatwieniu formalności czy rozwiązywaniu ewentualnych problemów na linii pracodawca-pracownik nieznający niemieckiego.

Wartość języka

Warto zresztą podjąć naukę tego języka, nawet jeśli znajdziemy już zajęcie. Ułatwi nam to nawiązywanie kontaktów czy załatwianie codziennych spraw, takich jak zakupy czy wizyta u lekarza. Zwiększy się nasze poczucie bezpieczeństwa i swobody, otworzą się też nowe perspektywy rozwoju zawodowego. Niemieccy pracodawcy doceniają nie tylko kwalifikacje polskich pracowników, ale też ich chęć komunikowania się, często więc zresztą proponują im np. dofinansowanie kursów językowych.