Dobry Styl > Ogród > Najlepsze warunki do wzrostu dla sadzonek klonu

Najlepsze warunki do wzrostu dla sadzonek klonu

Data: 11.12.2020 Kategoria: Ogród

Klon to jedno z najpopularniejszych drzew w Polsce. W naszym kraju naturalnie rosną jego trzy odmiany: jawor, pospolity i polny. Jednak dzięki sadzonkom klonu możemy cieszyć się również jego innymi rodzajami, szczególnie w przydomowych ogrodach. Jakie warunki należy zapewnić, aby rośliny te rozwijały się bezproblemowo?

Sadzonki klonu czerwonego

Klon czerwony (Acer rubrum) w polskim klimacie może osiągać około 15 metrów wysokości. Jego nazwa wzięła się od liści, które jesienią wybarwiają się piękną, głęboką czerwienią. Roślina wytwarza drobne kwiaty i owocuje. Z soku tego gatunku produkowany jest też pyszny syrop klonowy. W naszym kraju Acer rubrum jest rzadko spotykany, więc wybór ten z pewnością nada ogrodowi oryginalności.

Sadzonki klonu czerwonego należy umieszczać na stanowiskach słonecznych lub półcienistych. Drzewo to lubi glebę przepuszczalną i lekko wilgotną o kwaśnym odczynie. Mimo że jest odporne na mróz, warto wybrać miejsce, które nie narazi klonu na silne podmuchy wiatru. Ważne jest, aby zapewnić mu odpowiednio dużo przestrzeni – z tego względu lepiej sprawdzi się w większych ogrodach. Ten rodzaj źle znosi suszę, a do tego ma płytki system korzeniowy. Dlatego wokół Acer rubrum przyda się ściółkowanie gleby, aby zapobiec nadmiernemu parowaniu wody. W tym celu polecana jest sosnowa kora, która dodatkowo zakwasi podłoże. W okresie letnim nie można zapominać o regularnym podlewaniu, szczególnie jeśli drzewo znajduje się na słonecznym stanowisku.

Sadzonki klonu palmowego

Klon palmowy (Acer palmatum) bardzo często stylizowany jest na drzewko bonsai. Najpopularniejsza odmiana to Acer atropurpureum o intensywnie czerwonym i efektownym ulistnieniu. Ojczyzną klonu palmowego jest Japonia, więc ze względu na różnice w klimacie, uprawa tego drzewka będzie nieco wymagająca.

Acer palmatum toleruje podłoże umiarkowanie wilgotne, dobrze przepuszczalne o kwaśnym odczynie. Dobrze rośnie zarówno na stanowiskach słonecznych, jak i w półcieniu. Trzeba mieć na uwadze, że zbyt mała ilość światła zahamuje proces wybarwiania się liści. Więcej cennych uwag przedstawił nam specjalista ze szkółki drzewek ozdobnych „Drzewka Waleczek” w Mnichu:

Klon palmowy nie znosi suchego powietrza, więc najlepiej posadzić go w sąsiedztwie zbiornika wodnego. To zapobiegnie również nieestetycznemu brązowieniu liści. Acer palmatum ma płytki system korzeniowy, dlatego bardzo ważnym elementem uprawy jest ściółkowanie gleby. Oprócz tego należy zadbać o to, by drzewo było dobrze osłonięte przed wiatrem, ze względu na delikatne ulistnienie.

Sadzonki klonu żółtego

Cechą charakterystyczną klonów żółtych są oczywiście ich złociste, dekoracyjne liście. Jednocześnie są w pewnym sensie także ich słabością. Długa ekspozycja na słońce może powodować ich poparzenia, a taki stan sprzyja powstawaniu chorób grzybowych. Dlatego sadzonki klonu żółtego najlepiej umieszczać na stanowiskach, gdzie światło jest rozproszone – na przykład w towarzystwie nieco wyższych roślin. Drzewo to nie jest wymagające co do podłoża. Wystarczy mu lekko wilgotna gleba o zasadowym pH. Należy unikać ziem rozmokłych, a także skrajnie suchych.