Dobry Styl > Wypoczynek > Najpiękniejsze polskie zamki – gdzie warto się wybrać?

Najpiękniejsze polskie zamki – gdzie warto się wybrać?

Data: 13.11.2018 Kategoria: Wypoczynek

Ile razy rezygnowałeś z podróży po Polsce na rzecz zagranicznych krajów? Pewna pogoda, słońce i plaże mogą kusić, ale nie ma nic piękniejszego niż polskie krajobrazy oraz atrakcje, których tutaj ci nie zabraknie. Polska jest turystyczną potęgą – co roku przyciąga coraz więcej zagranicznych turystów. Ty również pozwól sobie odkryć jej uroki i odwiedź najpiękniejsze polskie zamki!

Gdzie znaleźć najpiękniejsze polskie zamki?

Lista najpiękniejszych polskich zamków jest długa. Sprawdźmy, które z nich znasz i które już odwiedziłeś? A jeśli nie byłeś w żadnym z nich, jak najszybciej powinieneś to zmienić! Wystarczy wolny weekend, aby ruszyć w podróż i odkryć nieznane ci polskie zakątki.

Na liście top 5 polskich zamków znajdziesz na pewno:

  1. Zamek w Malborku, największa twierdza w Europie. Znajduje się na liście zabytków UNESCO i ma bardzo długą, bogatą historię.
  2. Zamek Książ w Wałbrzychu jest trzecim co do wielkości zamkiem w Polsce. Stanowi element Szlaku Zamków Piastowskich, a w 1941 roku był jedną z kwater Adolfa Hitlera.
  3. Zamek Ogrodzieniec jest najbardziej okazałą budowlą, zlokalizowaną na Szlaku Orlich Gniazd na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej. Stanowił siedzibę najzamożniejszych rodów rycerskich oraz kupieckich.
  4. Zamek Moszna położony 35 km od Opola. Według legendy, należał do Zakonu Templariuszy. Jego największą atrakcją jest piękny pałac i stadnina koni angielskich.
  5. Zamek Czocha, który do dzisiaj kryje wiele tajemnic. Jest to obronny zamek graniczny, który położony jest w miejscowości Sucha (Czocha).

Nasza lista najpiękniejszych polskich zamków nie jest ułożona w kolejności najbardziej atrakcyjnych miejsc. Samodzielnie zdecyduj, który zamek jest dla ciebie najciekawszy i właśnie tam zabierz swoją rodzinę! Dzisiaj przedstawimy ci nasz wybór, jakim jest Zamek Ogrodzieniec.

Zamek Ogrodzieniec wspaniałą atrakcją dla całej rodziny

Zamek Ogrodzieniec jest położony w województwie śląskim, a dokładniej w centralnej części wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej, 10 km od Zawiercia. Zamek już z daleka przyciąga spojrzenia, ponieważ jest doskonale zachowaną ruiną o charakterystycznych wapiennych murach. Jest ogromnym zabytkiem, który otaczają liczne ostańce, tworzące niezwykły labirynt. Jest on nazywany Skalnym Miastem Podzamcza.
Zamek pochodzi z XIV wieku. Panowały nad nim różne rody, również ród Bonerów, który między 1530 a 1560 rokiem stworzył z zamku renesansową rezydencję. Zamek Ogrodzieniec był atakowany przez wojska księcia Maksymiliana Habsburga i wojska szwedzkie. Drugi atak szwedzki w 1702 roku skutkował doszczętnym ograbieniem i spaleniem zamku. Od czasu tych wydarzeń zamek popadał w ruinę. Zamek jest udostępnione do zwiedzania od 1973 roku. Można przejść przez niemal każdy jego fragment, a kilka kilometrów od zamku czeka na nas również Gród królewski na Górze Birów.

Kiedy można zwiedzać ruiny Zamku Ogrodzieniec?

Ruiny Zamku Ogrodzieniec można zwiedzać przez 8 miesięcy w roku. Są otwarte dla turystów od kwietnia do listopada, a zwiedzaniu towarzyszą liczne atrakcje, m.in. walki rycerskie czy wakacje z duchami – mówi nasz rozmówca z Zamku Ogrodzieniec.

Godziny otwarcia zamku:

  • kwiecień: godziny od 9 do 18,
  • maj – sierpień: godziny od 9 do 20,
  • wrzesień: godziny od 9 do 19,
  • październik: godziny od 9 do 18,
  • listopad: godziny od 9 do 15.

Cena zwiedzania wynosi 12 zł (bilet normalny) lub 8 zł (bilet ulgowy). Jeśli chcemy zwiedzić zamek i Gród na Górze Birów – zapłacimy 16 zł (bilet normalny) lub 12 zł (bilet ulgowy). Samo zwiedzanie Grodu będzie nasz kosztować 5 zł (bilet normalny) lub 4 zł (bilet ulgowy). Zwiedzaj najpiękniejsze polskie zamki i odkrywaj nasz kraj w sposób, jakiego dotąd nie znałeś!