Dobry Styl > Ogród > Najpopularniejsze odmiany drzewek owocowych w Polsce

Najpopularniejsze odmiany drzewek owocowych w Polsce

Data: 14.12.2020 Kategoria: Ogród

Owoce z własnego ogrodu to prawdziwy rarytas. Nie tylko wyjątkowo smakują, ale też mają największą wartość zdrowotną. Zalety te wynikają z faktu, iż często nie są opryskiwane szkodliwymi środkami chemicznymi. Poza tym drzewka owocowe pozwalają wprowadzić do ogrodu ogrom estetyki, zwłaszcza w okresie wiosennym, gdy mają piękne kwiaty. Które z nich są najpopularniejsze? Dowiedz się więcej!

Jabłonie

Jednymi z najpopularniejszych drzewek owocowych są oczywiście jabłonie. Doskonale czują się w polskim klimacie, stąd też ich pielęgnacja nie jest skomplikowana. W zależności od ilości miejsca można zainwestować w drzewka półpienne bądź pienne. Warto jednak wiedzieć, że mają one płytki system korzeniowy, dlatego też należy dbać o pielęgnację ziemi znajdującej się naokoło drzewa. Wśród dostępnych rodzajów jabłoni znajduje się około 10 000 gatunków drzew, zarówno sadowniczych, jak i ozdobnych. Godnymi polecenia są: Golden Delicious, Balerina czy też Reneta Landsberska.

Grusze

Dużym zainteresowaniem cieszą się także grusze. W zależności od odmiany wymagają stanowisk osłoniętych, lekkich i ciepłych. W przydomowych ogrodach warto postawić na gatunki w formie wrzeciona, z kolei w większych sadach można postawić na półpienne i pienne odmiany, ujęte w krzewiaste formy. Wśród dostępnych gatunków gruszy można wyróżnić około 60 rodzajów, zarówno w odmianie letniej, jesiennej, jak i zimowej.

Śliwa

Śliwa to jeden z rodzajów pestkowych drzewek owocowych – w ich miękkim miąższu można znaleźć twardą pestkę. Nie są one trudne w pielęgnacji, aczkolwiek wymagają regularnego nawożenia i obserwowania. W przypadku zauważenia pierwszych oznak chorób, czy też obecności szkodników w owocach, należy podjąć odpowiednie działania. Wśród najpopularniejszych odmian znajdują się Ontario, Węgierka Zimmera i Węgierka zwykła, ale też Renkloda Ulena.

Wiśnie

Wspominając o drzewkach owocowych, nie sposób wspomnieć o wiśni. Kuliste owoce kryją niewielką pestkę, a otaczający ją miąższ ma kwaśny, orzeźwiający smak.

W ofercie szkółek drzew można znaleźć ich wiele odmian, co znacznie ułatwia dopasowanie właściwej do rodzaju gleby, w jakiej ma być zasadzona – wyjaśnia ekspert z Gospodarstwa Rolnego Karolina Wyrzykowska Szkółka Drzew i Krzewów.

Poza smacznymi owocami wyróżniają je piękne kwiaty – kwitnące drzewko stanie się najpiękniejszą dekoracją ogrodu. Wymagają jednak odpowiedniego nasłonecznienia – tylko dzięki niemu owoce szybko dojrzeją. Do najciekawszych odmian można zaliczyć wiśnie: Sabina, Łutówka czy też Pandy 103.