Dobry Styl > Porady > Najpopularniejsze rodzaje karafek do nalewek

Najpopularniejsze rodzaje karafek do nalewek

Data: 07.11.2019 Kategoria: Porady

Szklana karafka to jeden z najlepszych wyborów, jeśli chodzi o estetyczną prezentację domowego alkoholu. To wyrób ponadczasowy i bardzo praktyczny. Z tego powodu znakomicie sprawdzi się w roli pomysłu na prezent. Różnorodność oferowanych przez producentów wzorów i kształtów sprawia, ze każdy klient może dobrać idealną karafkę do swojego gustu i zainteresowań.

Jakie karafki do nalewek?

Domowej roboty napoje alkoholowe z własnych owoców to absolutny klasyk. Nic dziwnego, że wytwórcy takich trunków chcą dumnie zaprezentować gościom swoje dzieło. Estetyczna prezentacja jest możliwa dzięki karafkom.

Szczególną uwagę powinny zwrócić modele w stylu retro. Takim produktem jest na przykład karafka marki KROSNO, z linii Vintage, o pojemności 700 ml. Słusznie przywołuje skojarzenia z dawnymi czasami, gdy w każdej komodzie ukryty był sekretny skarb w postaci domowej naleweczki o przyjemnym odcieniu. Ten produkt jest dostępny w ofercie renomowanego sklepu Porcelana24.

Przywołana wyżej firma KROSNO specjalizuje się między innymi w wytwarzaniu dobrych jakościowo karafek do nalewek, ale rekomendowaną marką jest też na przykład Hrastnik. Szczególnie wyszukane formy i wzory karafek do nalewek można natomiast znaleźć w ofercie Edwanex.

Generalnie nie ma ograniczeń co do kształtu i formy karafki do nalewek. Na rynku można też znaleźć artykuły o bardzo zróżnicowanej pojemności – wszystko uzależnione jest od indywidualnych potrzeb klienta.

Dobrze, jeśli karafka do nalewek cechuje się odpowiednią przejrzystością, pozwalającą na podziwianie zawartości. Bardzo praktyczną cechą będzie także zwiększona wytrzymałość na uszkodzenia mechaniczne oraz na matowienie, które może pojawić się z czasem.

Karafki do wina

Skoro już omówiliśmy podstawową charakterystykę karafek do nalewek, to warto wspomnieć także o pokrewnej grupie produktów, jaką są karafki do wina. To naczynia poszukiwane równie chętnie, zwłaszcza że produkcja domowych trunków tego typu zyskuje w Polsce na popularności.

Przy wyborze produktów z tej kategorii należy wziąć pod uwagę typ alkoholu. Do białego wina najlepiej sprawdzą się karafki szklane w kształcie gruszki, a więc szersze u podstawy i zwężające się ku górze. Z kolei w przypadku wina czerwonego rekomenduje się wybór naczyń umożliwiających swobodną cyrkulację powietrza, na przykład te o kształcie ułożonego na boku dzbanka.

Karafki do trunków wysokoprocentowych

Za podsumowanie niechaj posłuży krótka charakterystyka pozostałych karafek, tym razem do ciężkich trunków o dużej zawartości alkoholu, typu whisky lub koniak. Tutaj najlepiej sprawdzają się karafki w kształcie prostopadłościanów, zwłaszcza te o kwadratowej podstawie. Tego typu naczynia muszą też mieć grube dno.