Dobry Styl > Wystrój wnętrz > Najpopularniejsze wzory fototapet. Aktualne trendy

Najpopularniejsze wzory fototapet. Aktualne trendy

Data: 04.04.2019 Kategoria: Wystrój wnętrz

Fototapety to na tyle niedrogi i łatwy sposób na gruntowną odmianę wnętrza, by dzięki nim regularnie odświeżać aranżację pomieszczeń zgodnie z najświeższymi trendami. Skąd jednak wiadomo, co będzie obowiązywać w kolejnym sezonie? Wystarczy rzucić okiem na wybory dokonywane przez projektantów, propozycje producentów na branżowych targach, a także preferencje klientów indywidualnych. Jakie wnioski płyną z tego rodzaju obserwacji?

Absolutnym numerem jeden jest zwrot ku naturze. Początki tego zjawiska już za nami, nic nie wskazuje jednak na to, aby miało się ono ku końcowi. Wręcz przeciwnie – trend zdaje się raczej przybierać na sile. Wybierać przy tym możemy spośród motywów, które nawiązują do starych rycin, jak i po prostu wzorów odmieniających kolor zielony przez wszystkie przypadki. Co istotne, będzie on stanowił zarazem ukojenie dla oczu, w dodatku zaś większość odcieni potrafi optycznie pogłębić wnętrze.

Dzika dżungla w czterech ścianach

Jeżeli jednak chcemy utrafić w samo sedno nurtu „natura”, zdecydujmy się na wizerunki bezpośrednio nawiązujące do tematu dżungli. Palmy, monstery, liany, tukany, papugi, małpy, rzekotki, ananasy i storczyki – ma być nie tylko egzotycznie, lecz także dość wzorzyście. Ale uwaga: nie w każdym pomieszczeniu sprawdzi się to równie dobrze. Może też nastręczać pewnych kłopotów w harmonijnym skomponowaniu dodatków i mebli. Gdy uda się nam natomiast ta trudna sztuka, spektakularny efekt będzie gwarantowany!

Z widokiem na naturę

Istnieje też znacznie bezpieczniejsza opcja, a mianowicie odwołujące się wprost do natury przedstawienia gór, łąk czy lasów – i oczywiście dżungli. Współczesne fototapety z krajobrazami tego typu nijak nie mają się do „widoczków” popularnych w latach 80. i 90. Rewelacyjna jakość druku, precyzja i żywe kolory, a także wysoka trwałość podłoża pozwalają uzyskać znacznie bardziej elegancki rezultat.

Z własnych zasobów

Te same cechy decydują o zgoła innym trendzie wnętrzarskim, jaki daje się zaobserwować, jeśli chodzi o fototapety. Chodzi mianowicie o znane i lubiane od dawna, ale spotykane obecnie częściej niż kiedyś fototapety drukowane na podstawie zdjęć i grafik z własnych zasobów. Dysponujemy coraz lepszym sprzętem do fotografowania, jak również programami do obróbki graficznej, zlecamy wykonanie profesjonalnych sesji fachowcom – to wszystko pozwala generować obrazy, które umieszczone w znacznym powiększeniu na ścianie nie tylko po prostu świetnie się prezentują, ale też nadają ozdobionemu nimi pomieszczeniu totalnie unikatowy charakter.

Sztuka na zamówienie

Podobny cel przyświeca tym wszystkim, którzy powierzają zaprojektowanie wzoru na fototapetę zawodowym grafikom. Obecnie na rynku funkcjonują całe rzesze freelancerów, którzy chętnie przyjmą podobne zlecenia, a w dodatku rozważyć możemy też zatrudnienie za nieco niższą stawkę studentów uczelni artystycznych. Wyposażeni w odpowiednie umiejętności, narzędzia i zmysł artystyczny, stworzą jedyną w swoim rodzaju grafikę idealnie wpasowującą się w dane wnętrze. Wydrukiem na tej podstawie wysokiej jakości fototapet zajmie się zaś już profesjonalna firma taka jak choćby Kraina Barw, która obok tysięcy gotowych wzorów ma w swojej ofercie również taką właśnie usługę