Dobry Styl > Wystrój wnętrz > Najpopularniejsze wzory fototapet do salonu

Najpopularniejsze wzory fototapet do salonu

Data: 26.06.2017 Kategoria: Wystrój wnętrz

Fototapety powoli przestają kojarzyć się z kiczowatymi grafikami na niskiej jakości tworzywach, jak to było w latach 90-tych – obecne produkty z tej kategorii coraz chętniej wykorzystywane są do zdobienia wnętrz, w tym sypialni, łazienek oraz salonów. Te ostatnie są szczególnie, gdyż stanowią one wizytówkę całego domu czy mieszkania – to właśnie w nich przyjmujemy naszych gości, a także spędzamy czas na relaksie. Dlatego warto zadbać o to, by fototapeta w salonie w pozytywny sposób wpływała na ogólną estetykę całego pomieszczenia.

Najciekawsze wzory fototapet do salonu

Salony to zazwyczaj największe pomieszczenia w całym mieszkaniu, dlatego wśród fototapet przeznaczonych do nich największą popularnością cieszą się grafiki przedstawiające duże przestrzenie – leśne pejzaże, widoki gór, miejskie panoramy. Szeroki wybór takich obrazów znajdziemy w ofercie firmy Lux-Tap z Gdyni, przygotowującej fototapety zgodne z indywidualnym projektem klientów.

Jak wybrać lub stworzyć fototapetę?

Jedną z najważniejszych kwestii przy wyborze fototapety jest jej gama kolorystyczna. Potwierdzonym naukowo faktem jest, że kolory, które nas otaczają mają bardzo duży wpływ na nasz nastrój oraz samopoczucia. Zanim więc wybierze konkretny model fototapety, powinniśmy zastanowić się, czy będzie ona pasować do charakteru pomieszczenia – w tym przypadku salonu, który jest pomieszczeniem przeznaczonym przede wszystkim do relaksu. Najlepiej spiszą się w nim między innymi brązy, szarość, ciemna czerwień lub pastelowe odcienie beżu – znane są one z działania uspokajającego, a zatem pozwalają w pełni odpocząć. Ponadto są bardzo eleganckie, stonowane i doskonale komponują się z meblami salonowymi, utrzymanymi najczęściej w podobnej kolorystyce. Ryzykownym zabiegiem będzie wybieranie tapet, w których dominują jaskrawe odcienie takich kolorów jak żółć, czerwień czy zieleń. Drugą kwestią, którą powinniśmy wziąć pod rozwagę jest dobór motywu. Kierujemy się w tej materii nie tylko swoim gustem, czy popularnością danego wzoru – jak wcześniej zostało wspomniane, najczęściej w salonach zakładane są fototapety przedstawiające różnego rodzaju krajobrazy. Powinniśmy również wziąć po uwagę kompozycję zdjęcia na fototapecie i umieszczenie jej w pokoju. Warto pamiętać, że fototapety są w stanie wpływać na naszą percepcję pomieszczenia – kompozycje pionowe sprawiają, że ściany wydają się wyższe, zaś pionowe wydłużają je wszerz. Możemy zatem wykorzystać je do optycznej korekcji wyglądu pomieszczenia, np. poszerzania wąskich ścian poprzez umieszczenie na nich fototapet przedstawiających panoramę gór. Należy jednak podchodzić do takich zabiegów bardzo ostrożnie, by nie zakłócić harmonii pomieszczenia. Bardzo istotny jest również pamiętanie o tym, by fototapeta komponowała się w spójną całość z meblami w salonie – do pomieszczeń urządzonych w stylu rustykalnym lub orientalnym najlepiej będzie pasować fototapeta przedstawiające krajobrazy wiejskie lub dziką przyrodą, natomiast w minimalistycznym, industrialnym wnętrzu spiszą się fototapety z motywami miasta lub maszyn.