Dobry Styl > Wyposażenie > Najważniejsze akcesoria jachtowe

Najważniejsze akcesoria jachtowe

Data: 28.03.2019 Kategoria: Wyposażenie

Zajmujesz się się czarterowaniem jachtów lub przygotowujesz swoją łódź na nadchodzący sezon? Pamiętaj, że akcesoria, które powinny znaleźć się na każdej jednostce pływającej, odpowiadają przede wszystkim za bezpieczeństwo. Są ważne również ze względu na komfort osoby sterującej i pozostałych uczestników rejsu. Sprawdź naszą listę najważniejszego wyposażenia.

Osprzęt żeglarski obejmuje wiele elementów przydatnych w porcie i na wodzie. Część z nich jest odpowiedzialna za prawidłową pracę silnika i umożliwia sterowanie jednostką. Niektóre stanowią wyposażenie kambuzy czy mesy. Wiele ma znaczenie dla komfortu i bezpieczeństwa pływania. Dlatego zawsze przed wyruszeniem w rejs warto sprawdzić stan techniczny i wyposażenie jachtu. Ten obowiązek spoczywa również na armatorach, którzy oferują czarter jachtów.

Wyposażenie jachtu

Każdy pasjonat żeglarstwa wie, jak powinno wyglądać podstawowe wyposażenie jachtu.
Z czasem sternicy dobierają ekwipunek do swoich potrzeb, bazując na własnych spostrzeżeniach i doświadczeniu.

Warto, aby szczególną uwagę przed rozpoczęciem rejsu zwrócić na następujące elementy:

  • oświetlenie kabinowe i podwodne,
  • bojlery i grzałki,
  • generatory i filtry,
  • kabestany, windy kotwiczne, stery strumieniowe.

Obecność tych akcesoriów na pokładzie, a także ich sprawność to podstawa bezpieczeństwa. Dlatego na etapie zakupów lepiej wybrać specjalistyczny sklep, który zajmuje się dystrybucją markowych części, jak np. J&A Yacht Equipment. Szczególnie warte zainteresowania są marki asortymentu takie jak: Quick Marine Lighting, Lumitec, Sigmar Marine, Cummins, Quick Nautical Equipment, VTE.

Na co zwrócić uwagę?

Wyposażenie jednostki pływającej w sprzęt wysokiej jakości to podstawa. Oznacza to, że poszczególne elementy, jakie znajdą się na pokładzie (i pod nim), muszą spełniać normy bezpieczeństwa, mieć wymagane certyfikaty oraz zabezpieczenia w razie pożaru czy zwarcia. Zastosowanie elementów wodoszczelnych w zasilaczach czy kloszach lamp jest w pełni uzasadnione. Amatorzy żeglarstwa, którzy śledzą aktualne trendy, wiedzą, że nowy osprzęt czy modernizacja obecnego są nie tylko trendem, ale też koniecznością. Akcesoria Sigmar Marine lub innych wpływowych marek powstają z myślą o zwiększeniu efektywności pracy silników, energooszczędności, wygodzie załogi i kapitana. Na szczególną uwagę zasługują choćby nowoczesne stery strumieniowe, generatory Cummins, windy kotwiczne czy filtry do silników. W czasie rejsu przydatne mogą okazać się również: podstawowe narzędzia, kausze i zaciski, knagi, szkele i wiele innych elementów.