Dobry Styl > Budowa i remont > Najważniejsze parametry, na które warto zwrócić uwagę przy zakupie drzwi 

Najważniejsze parametry, na które warto zwrócić uwagę przy zakupie drzwi 

Data: 13.11.2021 Kategoria: Budowa i remont

Drzwi są jednym z najważniejszych elementów domu: ograniczają lub udostępniają dostęp do świata, który kryje się za ich granicami. Instalacja powinna zatem „stać na straży” prywatności lokatorów, niezależnie od tego, czy znajduje się w wejściu do budynku, czy pokoju nastolatka. Na co zwrócić uwagę, szukając solidnych drzwi zewnętrznych albo wewnętrznych?

Kupując drzwi do mieszkania, warto pamiętać nie tylko o kwestiach technicznych, ale również o estetyce samych skrzydeł. Materiał, z którego zbudowano instalację powinien być zarówno wytrzymały, jak i dobrze dobrany do otaczającego wnętrza – kontrast z podłogą z pewnością sprawi, że wniesie nową wartość do aranżacji. Skrzydła „zleją się” z parkietem czy panelami, jeśli będą mieć taki sam kolor. Nie oznacza to jednak, że trzeba całkiem odbiegać od przyjętego stylu, a znaleźć złoty środek, dzięki któremu przełamie się monotonię.

Drzwi zewnętrzne i wewnętrzne – kluczowe parametry 

Niezależnie od tego, czy poszukuje się drzwi zewnętrznych, czy wewnętrznych, należy zwrócić szczególną uwagę na wymiary instalacji oraz wykonanego otworu w ścianie. Zarówno skrzydła wejściowe, jak i pokojowe występują zazwyczaj w określonych, standardowych wymiarach: w pierwszym przypadku jest to 90×200 cm, w drugim 80×200 cm. Jak twierdzą fachowcy z firmy Pendragon działającej m.in. w Zabrzu, ważny jest i kierunek otwierania drzwi: należy kierować się oszczędnością miejsca (tylko w przypadku łazienki muszą uchylać się na zewnątrz).

Drzwi zewnętrzne: na co zwrócić uwagę? 

Skrzydła wejściowe pełnią nieco ważniejszą funkcję od tych, które znajdują się wewnątrz domu – pilnują, żeby do środka nie dostali się intruzi. Przy wyborze instalacji warto więc przyjrzeć się klasie antywłamaniowości określającej to, przez jaki czas nieproszony gość będzie męczyć się z wtargnięciem do środka. Poza bezpieczeństwem domowników, ważna jest również izolacja cieplna i akustyczna: materiał, z którego są zrobione drzwi zewnętrzne nie powinien pozwalać na znaczne straty energii ani przepuszczać dźwięków pochodzących ze środka mieszkania.

Drzwi wewnętrzne – co trzeba wiedzieć? 

Wybierając skrzydła pokojowe, należy zastanowić się więcej nad sposobem ich otwierania. Nie chodzi tutaj jedynie o kierunek, w jakim mogą uchylać się drzwi, ale też o możliwość montażu modeli przesuwnych, które sprawdzają się zwłaszcza w niewielkich mieszkaniach. Ważną rolę odgrywa także budowa instalacji – dobrze, żeby odpowiadała stylem skrzydłom wejściowym. Kupując drzwi do łazienki, trzeba również zadbać o obecność otworów wentylacyjnych.