Dobry Styl > Porady > Napełnianie klimatyzacji krok po kroku

Napełnianie klimatyzacji krok po kroku

Data: 14.01.2020 Kategoria: Porady

Klimatyzacja w samochodzie to dzisiejszy standard. Stabilizuje temperaturę wnętrza samochodu, co ma istotny wpływ na komfort i bezpieczeństwo podróżowania. Pomaga nie tylko schłodzić wnętrze, ale również odpowiada za przejrzystość szyb, usuwając z nich parę. Wszystko pod warunkiem, że klimatyzacja jest sprawna, a by tak było, konieczny jest jej regularny serwis.

Jak wygląda napełnianie klimatyzacji?

Napełnianie klimatyzacji może odbywać się na dwa sposoby: metodą manualną bądź automatyczną. Pierwsza z nich wymaga zastosowania takich urządzeń jak pompa, manometr i waga, przy pomocy których serwisant dobiera odpowiednią ilość czynnika i wprowadza go do obiegu klimatyzacji. Sposób ten niestety nie jest zbyt precyzyjny. Zbyt mała ilość czynnika obniża wydajność klimatyzacji, zbyt duża nadmiernie obciąża układ – dlatego też metoda ta stosowana jest bardzo rzadko. Alternatywnym, powszechnie wykorzystywanym obecnie sposobem napełniania klimatyzacji, jest użycie urządzenia nazywanego stacją obsługi klimatyzacji. Urządzenie to umożliwia wykonanie szeregu procedur związanych ze skuteczną regeneracją układów klimatyzacyjnych, zarówno w trybie manualnym – z kontrolą przez operatora poszczególnych czynności – jak i w trybie automatycznym, w którym obsługa ogranicza się do wybrania z bazy danych modelu pojazdu i rozpoczęcia pracy, która swym zakresem obejmuje:

  • odzyskanie czynnika chłodniczego,
  • regenerację czynnika poprzez bardzo wydajne pompy,
  • odfiltrowanie zużytego oleju, a następnie wytworzenie w układzie próżni,
  • sprawdzenie szczelności instalacji,
  • napełnienie olejem i czynnikiem chłodniczym,
  • kontrolę ciśnień w całym układzie klimatyzacyjnym.

Całość procesu, jak wspomniano powyżej, wykonywana jest w całości automatycznie, co eliminuje ewentualne błędy serwisanta.

Profesjonalne usługi z zakresu uzupełniania klimatyzacji znajdziemy w ofercie firmy Auto Gaz Śląsk.

Kiedy należy napełniać klimatyzację?

Serwis klimatyzacji powinno się przeprowadzać raz w roku, ale jeżeli klimatyzacja nie była używana przez około pół roku, to warto również przeprowadzić serwis niezależnie od tego, kiedy ostatnio to robiliśmy. Jeżeli długo nie korzysta się z klimatyzacji, to nagromadzona wilgoć powoduje nieprzyjemne zapachy w kabinie i zbieranie się pleśni na elementach układu. Przegląd klimatyzacji przeprowadzamy również, gdy zauważymy, że nie pracuje tak wydajnie, jak dotychczas.

Dlaczego należy dbać o klimatyzację?

Naprawy układu klimatyzacji mogą być bardzo kosztowne. Najdrobniejsze to wydatek rzędu kilkuset złotych, ale już wymiana kompresora może kosztować tysiące. Dlatego tak ważny jest regularny serwis układu klimatyzacji, który powinien być przeprowadzany najlepiej co rok. Jednak trzeba pamiętać, że serwis klimatyzacji to nie tylko tzw. nabicie układu i wymiana filtra kabinowego, ale także kontrola wszystkich elementów, czyszczenie układu wentylacji oraz sprawdzenie poprawności działania. Nie warto ryzykować, wybierając tanią, niefachową usługę i najlepiej udać się do specjalisty. Jeżeli jesteś posiadaczem auta wysokiej klasy z klimatyzacją automatyczną, układ twojego samochodu najlepiej znają mechanicy w serwisach autoryzowanych. Wbrew pozorom, serwis klimatyzacji nie jest w ASO usługą szczególnie drogą.