Dobry Styl > Porady > Negocjacje z kantorem – czy to możliwe?

Negocjacje z kantorem – czy to możliwe?

Data: 30.11.2018 Kategoria: Porady

Kursy walut zmieniają się nieustannie – nawet w ciągu jednego dnia zauważyć można ich wahania. Dokładne przewidywanie, o ile wzrośnie lub spadnie wartość pieniądza jest bardzo trudne, ale na szczęście nie jesteśmy całkowicie uzależnieni od czynników rynkowych, decydujących o opłacalności wymiany waluty – wiele kantorów dopuszcza możliwość negocjacji kursów. Dlaczego warto z niej skorzystać i jak przeprowadzić udane negocjacje?

Czemu warto negocjować z kantorem?

Korzyść płynąca z prowadzenia negocjacji z kantorem jest oczywista – dzięki temu jesteśmy w stanie zaoszczędzić całkiem spore sumy. Należy pamiętać, że w wartość kursu walut proponowanego przez kantor wliczona jest marża – to właśnie ta dodatkowa opłata stanowi zysk kantoru. Dzięki udanej negocjacji możemy ją obniżyć i w ten sposób samemu zyskać. Na jakie realne upusty możemy liczyć?

To, ile zaoszczędzimy na negocjacji uzależnione jest od kilku czynników, przede wszystkim od wysokości kwoty, jaką chcemy wymienić – wyjaśnia przedstawiciel Kantoru CentPrzy kwotach liczonych w tysiącach euro obniżenie kursu kupna o kilka groszy pozwoli nam zaoszczędzić od kilkuset do nawet kilku tysięcy złotych. Należy jednak pamiętać, że im wyższa kwota, tym generalnie niższa wartość upustu.

Dla kogo negocjacje?

Kantory dają możliwości negocjacji każdemu klientowi, pod warunkiem, że kwota którą chce wymienić jest odpowiednio wysoka – przy wymianie 100 dolarów raczej nie będziemy mieli możliwości sprzedania go drożej, niż po kursie wyznaczonym przez kantor. Z negocjacji zazwyczaj korzystają zazwyczaj przedsiębiorcy, którzy co pewien czas muszą wymienić krajowe pieniądze na inną walutę – dzięki temu są w stanie zaoszczędzić spore sumy. Prowadzenie negocjacji w sytuacji, gdy potrzebujemy gotówki okazyjnie, np. przed wyjazdem zagranicznym może okazać się ryzykowne – nie ma pewności, że negocjacje zakończą się powodzeniem, a odwlekając wymianę możemy przegapić najkorzystniejszy moment na wymianę pieniędzy po rynkowych kursach.

Jak prowadzić negocjacje z kantorem?

Przed przystąpieniem do negocjacji powinniśmy się do nich odpowiednio przygotować. Co to znaczy? Przede wszystkim warto poznać kursy proponowane w innych punktach wymiany, czyli innych kantorach (stacjonarnych i internetowych) oraz bankach. Po drugie warto prześledzić jak kształtuje się na przestrzeni czasu kurs w konkretnym kantorze, w którym planujemy dokonać wymiany. Uzyskamy w ten sposób informacje na temat tego, ile kantor zarabia na wymianie i jakie mamy pole do negocjacji. Im większą kwotę zamierzamy wymienić, tym większe szanse na to, że kantor przyjmie naszą ofertę, jednak przy każdej negocjacji przyda się stanowcza postawa.