Dobry Styl > Ogród > Niezbędne urządzenia do basenu ogrodowego

Niezbędne urządzenia do basenu ogrodowego

Data: 18.02.2021 Kategoria: Ogród

Basen ogrodowy zapewnia ochłodę w upalne dni, a kąpiel jest jedną z najlepszych form relaksu. Aby jednak w pełni cieszyć się z uroków pływania we własnym ogrodzie, należy wyposażyć go w dodatkowy sprzęt, który jest niezbędny do zachowania czystości wody, a także zwiększa komfort kąpieli. Jakie urządzenia są niezbędne do basenu ogrodowego?

Aby kąpiel była przyjemna i bezpieczna należy przede wszystkim zadbać o czystość wody. Powinna być ona przejrzysta i pozbawiona wszelkich zanieczyszczeń. W tym celu każdy basen musi być wyposażony w system filtracyjny, który trzeba dostosować do pojemności i wielkości niecki. Za czystość odpowiada pompa filtracyjna, przez którą przepływa woda, pozostawiając w specjalnym filtrze wszelkie zanieczyszczenia. Warto zainwestować zatem w większe filtry, będzie to bowiem gwarancją najwyższej skuteczności działania. Szczególnie popularne są filtry piaskowe oferowane obecnie przez wielu renomowanych producentów urządzeń basenowych. O ich zalety zapytaliśmy przedstawiciela firmy Pool Design Company zajmującej się produkcją i sprzedażą basenów. Jak sama nazwa wskazuje, wypełnienie filtrów piaskowych najczęściej stanowi piasek kwarcowy. Cały proces filtrowania polega na pobieraniu wody z basenu przy użyciu pompy obiegowej i wprowadzaniu jej bezpośrednio do filtra. Wszelkie zanieczyszczenia z wody zostają zatrzymane na piasku, a oczyszczona woda wraca do basenu. Oczywiście bardzo ważne jest, aby zanieczyszczenia gromadzące się wewnątrz filtra zostały skutecznie usunięte, co ma miejsce podczas krótkiego płukania. Istotna jest również sukcesywna wymiana złoża filtracyjnego, która powinna następować co ok. 2 lata, mówi nasz rozmówca. Nie ulega więc wątpliwości, że zestaw filtracyjny jest niezbędnym urządzeniem do basenu ogrodowego. W utrzymaniu czystości pomoże także skimmer, który zbierze większe zanieczyszczenia z lustra wody, czy też automatyczny odkurzacz, który czyści dno i ściany basenu.

W naszym klimacie możemy cieszyć się kąpielą jedynie przez kilka miesięcy. Aby wydłużyć ten czas, warto zainwestować w pompę ciepła. Działanie urządzenia opiera się na procesie sprężania i rozprężania powietrza, które następnie ogrzewa wodę w zbiorniku. Specjalny wymiennik ciepła zapewnia dość szybkie ogrzewanie wody przepływającej przez pompę. Urządzenie sprawia, że woda zyskuje optymalną temperaturę, a z uroków kąpieli można korzystać od kwietnia po październik. System grzewczy jest zatem bardzo przydatny i z pewnością warto w niego zainwestować.

Istnieje wiele urządzeń i akcesoriów basenowych, które ułatwiają utrzymania basenu w czystości, a także wpływają na większy komfort kąpieli. Kupując basen ogrodowy, z pewnością warto od razu wyposażyć go w niezbędne urządzenia, by móc cieszyć się wodnym relaksem we własnym ogrodzie.