Dobry Styl > Budowa i remont > Obróbki blacharskie i ich rola w systemach obudowy z płyt warstwowych

Obróbki blacharskie i ich rola w systemach obudowy z płyt warstwowych

Data: 30.11.2018 Kategoria: Budowa i remont

W katalogach wiodących producentów dostępne są nowoczesne płyty warstwowe ścienne, dachowe i chłodnicze. Składają się z dwóch okładzin z ocynkowanej blachy stalowej i rdzenia z ze sztywnej pianki samogasnącej PIR lub PUR. Ich montaż jest łatwy i szybki, a prace mogą być prowadzone nawet w trudnych warunkach atmosferycznych. Co warto wiedzieć o obróbkach blacharskich i ich roli w systemach obudowy?

Obróbki blacharskie – część składowa systemu obudowy

Obróbki blacharskie to część składowa systemu obudowy z płyt warstwowych, które stanowią estetyczne wykończenie dachów i ścian z płyt warstwowych. Mogą być także stosowane jako samodzielny element wykończeniowy. Elementy produkowane są z powlekanej blachy w różnych kolorach z palety RAL. W katalogu firmy Gór-Stal z Gorlic, któremu się przyglądamy, znajdujemy elementy o różnych grubościach, wymiarach i kształtach. Najprostsze elementy obróbki blacharskiej to narożniki zewnętrzne i wewnętrzne w różnych wariantach, na przykład narożniki maskujące łączniki, w tym maskujące narożniki wewnętrzne  montowane przy posadzce. Kolejne elementy obróbki blacharskiej to ścienne okapniki, okapniki cokołowe, podparapetowe listwy uszczelniające, maskujące połączenia płyt, maskujące nadproża bram i wiele innych. W katalogu firmy znajdziemy szczegółowe rysunki obróbek oraz informacje o zalecanych wkrętach i nitach do montażu, a także zalecenia montażowe. Wskazują one na przykład, że do cięcia obróbek blacharskich należy stosować drobnozębne pilarki oraz nożyce do blachy. Uważamy przy tym, aby nie uszkodzić powłok lakierniczych. To uwagi drobne, jednak bardzo cenne dla wykonawców.

Zalety systemów obudowy z płyt warstwowych

Płyty warstwowe wraz z obróbkami blacharskimi wysokiej jakości to rozwiązanie praktyczne nie tylko ze względu na szybki i łatwy montaż niezależnie od warunków atmosferycznych. Płyty warstwowe to materiał wyjątkowy, ponieważ spełnia trzy funkcje jednocześnie: stanowi estetyczną elewację zewnętrzną (lub pokrycie dachowe), wyprawę wewnętrzną obudowy, a do tego jest doskonałą izolacją termiczną obiektu. Kolejna zaleta: płyty warstwowe możemy zdemontować i wykorzystać ponownie na przykład, gdy zdecydujemy się na powiększenie powierzchni obiektu. Nie bez powodu więc cieszą się one zainteresowaniem projektantów i inwestorów, ponieważ świetnie sprawdzają się przy budowie różnych obiektów. Są to przede wszystkim obiekty przemysłowe, chłodnie i mroźnie, czy obiekty inwentarskie.