Dobry Styl > Porady > Ochronniki słuchu. Kiedy i jak chronić uszy?

Ochronniki słuchu. Kiedy i jak chronić uszy?

Data: 07.08.2020 Kategoria: Porady

Czy wiesz, że hałas zaburza pracę całego organizmu? Przy długotrwałym natężeniu powoduje nawet depresję, nerwice, zaburzenia hormonalne i zwiększa ryzyko zawału serca. Dlatego tak ważne jest, by skutecznie redukować jego działanie. Jednym z proponowanych rozwiązań są ochronniki słuchu. Z powodzeniem możesz je stosować nie tylko w pracy, ale w każdej innej sytuacji.

Ochronniki słuchu – kiedy warto z nich skorzystać?

Ochronniki słuchu to bezpieczna i skuteczna broń w walce z uciążliwym hałasem. Obecnie można się zaopatrzyć w ich różne rodzaje, dobierane odpowiednio do natężenia hałasu. To niezbędne wyposażenie dla każdego, kto przebywa w niesprzyjających warunkach. Dlatego chętnie korzystają z nich osoby aktywne sportowo – w szczególności uprawiające sporty wodne. Ponadto ochronniki słuchu  są polecane dla:

  • osób z perforacją lub brakiem błony bębenkowej,
  • strzelców,
  • myśliwych,
  • pracowników.

Te elementy doskonale tłumią odgłosy wystrzału. Umożliwiają swobodne prowadzenie rozmowy telefonicznej i nie kolidują z kolbą broni. Co ciekawe, w dobrej jakości ochronnikach można ustawić spersonalizowane programy – w tym na polowanie i zawody strzeleckie.

Nie da się również ukryć, że są one bardzo pomocne dla pracowników. Hałas w miejscu pracy jest zagrożeniem dla zdrowia, a nawet życia. W szczególności długotrwały dźwięk o natężeniu od 70 do 85 dB powoduje nieodwracalne osłabienie słuchu oraz inne konsekwencje zdrowotne. Jeśli więc poziom hałasu przekracza normy, konieczne jest zastosowanie ochronników słuchu. Jest to prawny obowiązek każdego pracodawcy. 

Najczęściej te elementy są stosowane w branży przemysłowej i budowlanej. Pracownicy na produkcji, obsługujący wiertarki, piły, tokarki czy młoty pneumatyczne muszą być wyposażeni w ochronniki. Ponadto nierzadko znajdują one zastosowanie w warsztatach samochodowych i łowiectwie.

Jakie są zalety noszenia ochronników słuchu?

Dobrej jakości ochronniki słuchu są wyposażone w wymienne filtry o różnych parametrach tłumienia. – Te elementy nie przeszkadzają w komunikacji oraz są odporne na zabrudzenia. Ponadto są idealnie dopasowane do ucha i zachowują słyszalność sygnałów ostrzegawczych – wyjaśnia przedstawiciel firmy AMFON APARATY SŁUCHOWE.

Warto udać się do specjalistów, którzy indywidualnie dobiorą ochronniki do konkretnych potrzeb. Ponadto pobiorą wyciski uszu oraz zadbają o każdy szczegół wykonania. Dzięki temu te elementy będą się wyróżniały nienaganną szczelnością i użytecznością przez długie lata. Skorzystaj więc z usług ośrodka diagnostyki rehabilitacji i protezowania słuchu, by zadbać o swoje zdrowie.