Dobry Styl > Budowa i remont > Ocieplenia nakrokwiowe. Funkcje i znaczenie  

Ocieplenia nakrokwiowe. Funkcje i znaczenie  

Data: 15.01.2020 Kategoria: Budowa i remont

Dach jest jednym z ważniejszych elementów każdego budynku. Jego znaczenie nie polega jednak jedynie na ochronie wnętrza przed opadami atmosferycznymi i hałasem. Niezwykle ważne jest także to, że dach zabezpiecza budynek przed utratą ciepła. Wśród najważniejszych parametrów mających znaczenie dla późniejszej eksploatacji jest więc jego właściwa termoizolacja. Zamiast tradycyjnej izolacji międzykrokwiowej można użyć ocieplenia nakrokwiowego.

Termoizolacja dachu

Dach może być odpowiedzialny za utratę nawet 30% ciepła wydostającego się z budynku. W przypadku dachów o dużych połaciach np. nachylonych pod ostrym kątem lub wielospadowych straty ciepła mogą być znacznie większe niż przy dachach o mniejszej powierzchni m.in. jednospadowych czy płaskich. Dla ochrony przed marnowaniem energii niezbędna jest więc odpowiednia warstwa termoizolacyjna – mówi przedstawiciel firmy Pimar, oferującej materiały na pokrycia dachowe.

Tradycyjnie dachy docieplano, montując odpowiednie materiały między krokwiami konstrukcji wykonanej przez cieśli budowlanych. Takie rozwiązanie poprawiało parametry cieplne dachu, jednak miało także swoje ograniczenia w postaci tworzących się mostków cieplnych. Sposobem na uzyskanie lepszych efektów jest zastosowanie ocieplenia nakrokwiowego.

W tej metodzie materiał ocieplający jest montowany ponad krokwiami z zewnątrz całej konstrukcji. Dzięki takiemu rozwiązaniu warstwa termoizolacyjna jest jednolita i bardziej efektywna. Montowane ocieplenie nie zabiera miejsca na poddaszu, a jednocześnie pozwala na wyeksponowanie elementów konstrukcyjnych dachu.

Montaż ocieplenia nakrokwiowego

Izolacja nakrokwiowa może być wykonana za pomocą kilku rodzajów materiałów. Stosuje się płyty ze styropianu, pianki PIR albo PUR, a także w niektórych przypadkach, z wełny szklanej. W zależności od wybranego rodzaju termoizolacji do poprawnego wykonania ocieplenia nakrokwiowego może być konieczne wykonanie pełnego deskowania lub instalacja dodatkowych desek montażowych.

Płyty izolacyjne w technologii nakrokwiowej są układane tak, by nie tworzyły się między nimi żadne przerwy. Zwykle mają one specjalnie wykonane połączenia np. typu pióro-wpust. Wszystkie połączenia są dodatkowo zabezpieczane elastycznymi taśmami izolacyjnymi.

Na ułożonych płytach termoizolacyjnych układa się warstwę folii wstępnego krycia. Konieczne jest również zamocowanie łat i kontrłat, na których będzie ułożone pokrycie dachowe.

Wybór metody nakrokwiowej nie ogranicza możliwości instalacji okien połaciowych. Cała konstrukcja ma taką samą wytrzymałość i odporność na działanie wiatru i obciążenie śniegiem czy lodem jak dach ocieplany międzykrokwiowo.