Dobry Styl > Porady > Oczyszczalnia drenażowa a oczyszczalnia biologiczna – jakie są różnice?

Oczyszczalnia drenażowa a oczyszczalnia biologiczna – jakie są różnice?

Data: 15.11.2018 Kategoria: Porady

Przydomowe oczyszczalnie ścieków mogą być skonstruowane na kilka sposobów. Dzięki temu da się je dobierać do swoich potrzeb i warunków wodno-gruntowych na posesji. Dziś przyjrzymy się dwóm typom oczyszczalni: drenażowej i biologicznej. Co je łączy, a co odróżnia? Jaka jest skuteczność oczyszczania? Sprawdź, która oczyszczalnia będzie lepsza w Twoim gospodarstwie domowym lub firmie.

Co łączy oczyszczalnie drenażowe i biologiczne?

Przydomowe oczyszczalnie ścieków rozwiązują problem gromadzenia i wywozu nieczystości. Mimo istotnych różnic w wielkości, sposobach instalacji i zasadach działania, jest kilka elementów, które łączą wszystkie rodzaje oczyszczalni. Co mają wspólnego oczyszczalnia drenażowa i biologiczna? Powie o tym specjalista z Eko-Bio – firmy specjalizującej się w produkcji i instalacji przydomowych oczyszczalni ścieków:

Niezależnie od tego, czy korzystamy z oczyszczalni drenażowej, czy biologicznej, wstępne oczyszczanie ścieków wygląda podobnie i polega na oddzieleniu elementów stałych od płynnych. Te pierwsze stanowią osad. Ciecze i to, co się w nich rozpuściło, mogą być dalej oczyszczane, jednak już na różne sposoby – inaczej w oczyszczalni biologicznej, inaczej w drenażowej. Tym, co łączy te dwa rodzaje, jest więc osadnik, choć i tu rozwiązania konstrukcyjne są różne. W oczyszczalni drenażowej wykorzystuje się osadnik wstępny, a w biologicznej osad gromadzi się w tzw. komorze denitryfikacji.

Na tym nie koniec podobieństw. Niezależnie od tego, która oczyszczalnia jest dla Ciebie osiągalna, możesz mieć pewność, że ścieki zostaną skutecznie zneutralizowane. Efektywność jednego i drugiego rozwiązania jest bowiem zbliżona i wynosi nawet do 95%. Nie musisz się obawiać, że ścieki z Twojego gospodarstwa wywrą jakikolwiek negatywny wpływ na otoczenie!

Różnice między oczyszczalnią drenażową i oczyszczalnią biologiczną

Tym, co znacznie odróżnia oczyszczalnię drenażową od biologicznej, jest metoda dalszego oczyszczania ścieków już po oddzieleniu od nich osadu. W przypadku oczyszczalni drenażowej wstępnie oczyszczone ścieki trafiają do rury umieszczonej w gruncie, skąd są powoli przesączane do gruntu. Tam mikroorganizmy zamieszkujące podłoże rozkładają zanieczyszczenia na bezpieczne dla otoczenia substancje, takie jak np. minerały.

W oczyszczalni biologicznej cały proces zachodzi w układzie zamkniętym i dopiero po pełnym oczyszczeniu ścieki są odprowadzane poza urządzenie, np. do rowu melioracyjnego. To możliwe dzięki wykorzystaniu tzw. złoża aktywnego. Są to kształtki z tworzywa sztucznego, na których rozwijają się mikroorganizmy zdolne do rozkładania zanieczyszczeń ze ścieków.

Oczyszczalnia biologiczna nie wymaga tyle miejsca, ile drenażowa, ponieważ nie towarzyszy jej układ rur drenujących. Sprawdzi się na niewielkich działkach i  tam, gdzie wysoki poziom wód gruntowych uniemożliwia montaż drenów.