Dobry Styl > Wyposażenie > Od czego zależy wybór doniczki?

Od czego zależy wybór doniczki?

Data: 07.11.2021 Kategoria: Wyposażenie

Wybór odpowiedniej rośliny, podłoża i stanowiska dla niej to nie wszystko. Równie ważny jest dobór odpowiedniej doniczki. Powinna być nie tylko ładna, ale też odpowiednich rozmiarów i przeznaczona – w zależności od potrzeb – do wnętrza lub na zewnątrz. Na rynku jest spory wybór tego typu elementów. Na jaką doniczkę warto się więc zdecydować? Czym się kierować przy jej zakupie?

Rozmiar i kształt

Po pierwsze, zwracaj uwagę na to, jaką średnicę ma doniczka, czy trzeba do niej dodatkowej osłonki i jaki jest jej kształt.

Standardowe okrągłe doniczki, zwężane u dołu i rozszerzające się ku górze, są na tyle uniwersalne, że będą odpowiednie dla większości roślin. Zawsze przesadzaj roślinę z mniejszej doniczki do większej.

Pamiętaj też o tym, że w sklepach dostępne są specjalne doniczki do bonsai (są płytsze i mają większą średnicę niż standardowa), do storczyków (mniejsze, ale wyższe) i ikebany (szerokie, niemal płaskie) itd. Występują ponadto modele przeznaczone specjalnie pod uprawy oraz kwietniki, pojemne skrzynki, a także mini szklarnie.

Zorientuj się zatem, jakie są twoje potrzeby, jeśli chodzi o gatunek rośliny oraz tego, do jak dużej doniczki musi być ona przesadzona.

Z jakiego materiału?

Przy wyborze idealnej donicy, warto też zwracać uwagę na to, z czego została wykonana. Popularne są donice ceramiczne – są eleganckie, uniwersalne i sprawdzają się w większości wnętrz. Ich zaletą jest to, że nie doprowadzają do przegrzewania się korzeni. Są one ponadto stabilne termicznie i dobrze utrzymują wilgoć. Wśród zalet takich produktów wymienia się także wysoką odporność na warunki pogodowe.

Skoro już mowa o zastosowaniach zewnętrznych, to z pewnością warto rozważyć zakup donicy mrozoodpornej. Jak sama nazwa wskazuje, jest to artykuł stworzony z myślą o bardzo wymagających warunkach termicznych. Można go zakupić w różnych rodzajach w sklepie ogrodniczym online Zielony Klomb.

Popularną opcją są ponadto doniczki plastikowe. Ekonomiczne, wystarczająco wytrzymałe i dostępne w wielu różnych wariantach kolorystycznych. Sprawdzają się zwłaszcza wtedy, gdy masz do przesadzenia sporą liczbę kwiatów domowych.

Kieruj się estetyką

Na pewno warto zwracać uwagę na to, w jakim stylu została wykonana doniczka. To właśnie na nią będzie się kierować wzrok osób, które przychodzą w odwiedziny. Do nowoczesnych wnętrz będą na przykład pasować doniczki imitujące beton. A do tych bardziej tradycyjnych sprawdzą się modele ceramiczne ze żłobieniami.