Dobry Styl > Ogród > Ogród jako wizytówka posesji

Ogród jako wizytówka posesji

Data: 17.04.2020 Kategoria: Ogród

Oczywiście tytuł prezentowanego tutaj artykułu jest metaforą, jako że prawdziwe wizytówki wiszą na drzwiach naszych domów lub też spoczywają w naszych portfelach albo w kieszeniach. Z drugiej zaś strony, ogrody są na tyle ważną rzucającą się w oczy częścią naszych posesji, że ich wygląd oraz sposób zagospodarowania może mieć znaczący wpływ nie tylko na postrzeganie całego naszego domostwa, ale i nas samych.

Dlaczego lubimy mieć ładny ogród wokół swojego domu?

Jest oczywiste, że głównym motywem urządzania przydomowego ogrodu jest potrzeba takiego zorganizowania najbliższej otaczającej nas przestrzeni, by zaspokajała ona nasze własne poczucie estetyki i byśmy mogli w pięknych okolicznościach przyrody przyjemnie spędzać tam wolny czas. Niewielu znajdziemy właścicieli domów jednorodzinnych, którzy by nie organizowali w swoim ogródku rodzinnych spotkań przy grillu, czy też nie relaksowali się w wygodnym fotelu lub leżaku, słuchając śpiewu ptaków i szumu tryskającej w jego oczku wodnym fontanny.

Jednak istnieje także inna motywacja, która pcha nas do urządzenia ogrodu w możliwie najlepszy sposób. To chęć pochwalenia się tym naszym własnym, małym poletkiem przed sąsiadami, krewnymi i znajomymi. Oczywiście nie ma w tym niczego zdrożnego i nie należy tego uważać za przejaw nadmiernej próżności, wszyscy przecież lubimy być od czasu do czasu pochwaleni.

Jak zauważają specjaliści z firmy TS-KONCEPT z miejscowości Niemce koło Lublina, ogród, a w zasadzie ta jego część, która znajduje się między ulicą i naszym domem, jest często pierwszą rzeczą, którą widzą i którą oceniają odwiedzający nas goście.

Najważniejsze pierwsze wrażenie

Mówi się, nie bez racji, że nasz stosunek do dopiero co poznanych ludzi, jest często pochodną pierwszego wrażenia, jakie oni na nas zrobią. Nie inaczej jest z przydomowym ogrodem; zazwyczaj to przez jego pryzmat postrzegana i oceniana jest cała posesja. Widok dobranej z odpowiednim smakiem roślinności, zadbanych alejek, a także całej pozostałej ogrodowej architektury może wzbudzić u niejednego naszego gościa podziw.

W tym sensie przydomowy ogród rzeczywiście staje się wizytówką całej naszej posesji, gdyż pozwala innym zaprezentować nasze poczucie estetyki i nasze zdolności. Faktem jednak jest, że nie zawsze, z różnych przecież przyczyn, jesteśmy w stanie samodzielnie zaprojektować i urządzić niezabudowane metry kwadratowe naszej działki.

Nie będzie niczego zdrożnego w tym, jeśli urządzenie przydomowego ogrodu powierzymy jakiejś wyspecjalizowanej w tego typu pracach, firmie. Ostatecznie to my zaakceptujemy jej projekt i to nasza wizja będzie przez nią realizowana, a więc efektem finalnym będziemy się mogli szczycić tak samo, jak byśmy to zrobili osobiście.