Dobry Styl > Budowa i remont > Okładzina klinkierowa w salonie. Czy to dobry pomysł?

Okładzina klinkierowa w salonie. Czy to dobry pomysł?

Data: 23.08.2021 Kategoria: Budowa i remont

Klinkier to materiał, który tradycyjnie jest wykorzystywany do wykonywania elewacji na budynkach o wysokim prestiżu – eleganckich rezydencjach i gmachach użyteczności publicznej. Poza wspaniałym wyglądem oferuje on wysoką trwałość i odporność na warunki zewnętrzne – uszkodzenia, zabrudzenia czy nasiąkanie wodą. Coraz częściej stosuje się go również przy aranżacji wnętrz. Bywa używany w salonach, kuchniach, przedpokojach i łazienkach.

Dlaczego warto korzystać z okładzin klinkierowych także we wnętrzach?

Popularność klinkieru jako materiału wykorzystywanego do urządzania wnętrz wiąże się z panującą obecnie modą na odsłonięte cegły. Taki sposób dekorowania ścian jest możliwy w budynkach, w których mury zostały wzniesione z wykorzystaniem tradycyjnych cegieł. Podobny efekt można jednak uzyskać, montując okładzinę klinkierową przyklejaną do ścian przy pomocy specjalnej zaprawy. Bezkonkurencyjne pod względem atrakcyjnego wyglądu oraz łatwości montażu są tu płytki z klinkieru elastycznego. Są one nie tylko znacznie lżejsze od typowych płytek sztywnych, ale także mają mniejszą grubość, przez co zabierają niewielką ilość przestrzeni. Plusem jest również fakt, że produkuje się je w bardzo szerokiej palecie kolorystycznej.

Ważną cechą elastycznych płytek klinkierowych jest możliwość przyklejenia ich na niemal każdym spoistym i nośnym podłożu. Można je wykorzystać nie tylko na murach, ale też na zabudowie z płyt kartonowo-gipsowych czy płyt OSB. Płytkami można dekorować zarówno całe ściany, jak i montować je na ich fragmentach. Sprawdzą się m.in. jako okładzina kuchennej wyspy, obramowanie przejścia między pomieszczeniami czy atrakcyjna obudowa kominka.

Do jakiego wnętrza będą pasowały płytki klinkierowe i jak się je montuje?

Płytki z klinkieru elastycznego mogą sprawdzić się w każdym wnętrzu, niezależnie od stylu, w jakim będzie zaaranżowane pomieszczenie. Klinkier pasuje zarówno do wystroju nawiązującego do stylu rustykalnego, wspaniale łącząc się z naturalnym drewnem, jak i do nowoczesnych aranżacji. Poza wnętrzami industrialnymi, w których płytki klinkierowe staną się głównym elementem dekoracyjnym, sprawdzą się również w pomieszczeniach urządzonych w stylu boho czy nawet cieszącym się niesłabnącym zainteresowaniem minimalizmie, zwłaszcza gdy wykorzysta się płytki w jasnych barwach.

Za wykorzystaniem płytek elastycznych dostarczanych przez holenderską firmę Haaksbergen jako atrakcyjnej ozdoby salonu lub pokoju dziennego przemawia także prostota ich układania. Do przyklejania płytek służy specjalna zaprawa, której używa się również do fugowania. Sam proces montażu przypomina przyklejanie kafelków ceramicznych, a dodatkowym atutem jest to, że płytki bez problemu można zaginać, kształtując łuki czy naroża, a także ciąć – przy wykorzystaniu zwykłych nożyczek lub noża.