Dobry Styl > Budowa i remont > Okna PCV czy z drewna – na jaki materiał się zdecydować?

Okna PCV czy z drewna – na jaki materiał się zdecydować?

Data: 03.03.2022 Kategoria: Budowa i remont

O gustach lepiej nie dyskutować. Można jednak porozmawiać o zaletach i wadach najpopularniejszych materiałów, z których najczęściej produkuje się stolarkę okienną i rozważyć co wybrać, tradycyjny surowiec naturalny czy nowoczesne tworzywo sztuczne? Spróbujemy podpowiedzieć, na jaki materiał się zdecydować i jakie okna kupić – z PCV czy z drewna.

Okna ważnym elementem dekoracyjnym domu

Większość inwestorów zdaje sobie sprawę, jak trudno zdecydować się na wybór najlepszej stolarki okiennej. Tym bardziej że rodzaj i kształt okien w dużej mierze decyduje o wyglądzie domu i wpływa na ogólną estetykę fasady. Na szczęście najlepsi producenci stolarki okiennej oferują szeroki wybór okien, wykonanych z różnych materiałów, a w szczególności z drewna i PCV, w wielu wariantach stylistycznych i kolorystycznych. Doskonałym przykładem firmy z szerokim asortymentem okien jest dystrybutor stolarki budowlanej Kada z Kobylnicy koło Słupska.

Zalety okien z PCV

Tzw. okna plastikowe produkuje się od dziesięcioleci z polichlorku winylu. Jest tworzywo o wyjątkowych własnościach termoplastycznych, a przy tym o znacznej wytrzymałości mechanicznej. Okna PCV składają się profili o specyficznej budowie, która charakteryzuje się obecnością ścian dzielących przekrój na kilka komór. Taka konstrukcja zapewnia dużą sztywność, wytrzymałość oraz wysoki poziom izolacji termicznej. Z profili wykonane są ramy okienne, ościeżnice, a także inne elementy, takiej jak listwy przyszybowe i profile łączące. Okna wypełnia się szybami zespolonymi, również w wersji antywłamaniowej, dźwiękochłonnej i termoizolacyjnej. Docenianą zaletą okien plastikowych jest ich relatywnie niską cenę. Ponadto są wyjątkowo szczelne, wytrzymałe na zmienne warunki atmosferyczne, funkcjonalne i łatwe do utrzymania w czystości. Nie wymagają konserwacji, są lekkie, łatwe w montażu i niepalne.

Jakie cechy mają okna drewniane?

Okna drewniane uważane są za eleganckie i stylowe. Z pewnością decyduje o tym naturalny i szlachetny surowiec. Drewno bowiem jest materiałem cenionym za swoje walory estetyczne i praktyczne. Okna drewniane produkowane są w wielu wersjach, w tradycyjnej formie prostokątnej, w postaci okrągłej lub z łukowymi wykończeniami. Okna mogą być wykończone w sposób uwydatniający szlachetną strukturę i kolorystykę drewna lub być barwione lakierobejcami na dowolne odcienie. Pozwala to na ich dopasowanie do charakteru budynku i klimatu wnętrz. Okna z drewna wypełnione nowoczesnymi szybami zespolonymi zapewniają niski współczynnik przenikania ciepła. Są estetyczne i ekologiczne. Niestety są droższe od okien z PCV.