Dobry Styl > Wystrój wnętrz > Oświetlenie biura – czy warto wybrać LED?

Oświetlenie biura – czy warto wybrać LED?

Data: 01.02.2019 Kategoria: Wystrój wnętrz

Praca biurowa, chociaż z pozoru lekka, w rzeczywistości wymaga nie lada zaangażowania i wysiłku umysłowego. Aby zwiększyć efektywność pracy w biurze, niezbędna jest jego przemyślana aranżacja oraz atmosfera w pomieszczeniu. Wygodne meble, cisza i spokój to jednak nie wszystko. Istotne znaczenie ma tu odpowiednie oświetlenie, które może przynieść korzyści zarówno pracownikom, jak i pracodawcy. Dlaczego w biurze warto postawić na oświetlenie LED?

Zalety oświetlenia LED w biurze

Światło ma niebagatelny wpływ na samopoczucie pracowników oraz ich zdolność koncentracji uwagi, co przekłada się na wydajność pracy. Ostatnio coraz większą popularność zdobywa technologia LED, z powodzeniem wykorzystywana jako oświetlenie domów, obiektów przemysłowych, ale też biur. Jakie korzyści przynosi zastosowanie takiego oświetlenia w pomieszczeniach biurowych?

  • Energooszczędność – to najważniejsza z punktu widzenia opłacalności inwestycji zaleta technologii LED. Diody LED zużywają znacznie, bo aż o 80% mniej prądu niż tradycyjne żarówki, co pozwala zmniejszyć wydatki na energię. Jest to szczególnie widoczne w przypadku długotrwałej, intensywnej eksploatacji oświetlenia, z czym mamy do czynienia w obiektach biurowych. Zastosowanie tam lamp LED to oszczędność dla firmowego budżetu i szansa na niższe koszty administracyjne.
  • Niezawodność – trwałość, długa żywotność oraz odporność na zmienne warunki, w tym niskie temperatury, a także na uszkodzenia mechaniczne to niepodważalne zalety oświetlenia LED. Jest ono wysoce wydajne i funkcjonuje bez zarzutu nawet kilkanaście lat, co eliminuje konieczność wymiany żarówek i konserwacji oświetlenia, a to kolejne oszczędności dla firmy.
  • Zdrowe światło – z punktu widzenia pracowników istotne znaczenie ma bezpieczny charakter oświetlenia LED, które nie emituje światła UV, ani też ciepła pod postacią promieniowania podczerwonego. Do tego nie zachodzi tu zjawisko pulsowania. W efekcie oświetlenie LED zapobiega zmęczeniu wzroku i sprzyja pracy biurowej.
  • Funkcjonalność – światło LED jest odpowiednio jasne i dostępne w szerokim asortymencie różnych mocy oraz kolorów, w zależności od potrzeb i specyfiki pracy. Możliwość zastosowania kolorowych diod to z kolei szansa na ciekawą aranżację biura. Warto przy tym zaznaczyć, że lampy LED po włączeniu natychmiast świecą z pełną mocą.

Jak wybrać oświetlenie LED do biura?

Właściwy wybór oświetlenia, szczególnie do tak specyficznego miejsca, jakim jest biuro, zależy od kilku czynników.

Przede wszystkim warto przyjrzeć się barwie światła, która ma kluczowe znaczenie dla komfortu pracowników. – Podpowiada przedstawiciel firmy MTLed dostarczającej profesjonalne oświetlenie przemysłowe LED. – Przyjmuje się, że dla pomieszczeń biurowych najlepiej zastosować światło neutralne o temperaturze ok. 3500 do 5000 kelwinów. Przedział ten wyróżnia uniwersalny charakter barwy, która może mieć cieplejszy lub chłodniejszy odcień o energetycznym, pobudzającym działaniu sprzyjającym koncentracji i wytężonej pracy umysłowej.

Do wyboru mamy przy tym różne rodzaje lamp, takie jak sufitowe panele LED oraz lampy wiszące z żarówkami LED. Wiele zależy tu od aranżacji biura. Podsumowując, oświetlenie LED to uniwersalne, energooszczędne i praktyczne rozwiązanie do każdego pomieszczenia biurowego.